Jak przetrwać bezpiecznie zimę.

fot.pixabay

Gdy nocą temperatura za oknem spada poniżej zera, a z nieba sypie śnieg, warto przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dzięki nim unikniemy przykrych zdarzeń.

Co prawda zima nie pokazała jeszcze swojego prawdziwego oblicza, ale to nie znaczy, że się nie pojawi. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym nas nie zaskoczy, a które pozwolą przetrwać i innym.

Nie bądź obojętny

Jeżeli zauważymy zwisające z dachu naszego budynku sople – należy je usunąć. W domu korzystajmy tylko z bezpiecznych urządzeń grzewczych i nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych. Warto też przypomnieć, że od lat w Polsce obowiązuje przepis nakazujący właścicielom posesji odśnieżanie chodników. Nawet, gdy jest to chodnik biegnący przy drodze miejskiej, powiatowej lub wojewódzkiej. Jeżeli przylega on do prywatnej posesji, to za jego odśnieżenie odpowiada właściciel domu. Z tego obowiązku zwolnieni są jednie ci, których posesje przylegają do chodników, na których dopuszczany jest płatny postój lub parkowanie samochodów. Jak również ci, do których posesji przylega ścieżka rowerowa lub ciąg pieszo-rowerowy. Warto również przypomnieć tym, którzy nie kwapią się do wywiązania się ze spoczywającego na nich obowiązku, że mogą być za to ukarani. Inna sprawa, że nawet jeśli właściciel posesji wywinie się od mandatu, to może ponieść większe straty finansowe, gdy pociągnie go do odpowiedzialności przechodzień, który na przykład poślizgnie się i złamie nogę akurat na „jego” chodniku.

Zwracajmy także uwagę na osoby bezdomne. Informacje o osobach wymagających wsparcia w postaci odzieży, posiłku, noclegu w ciepłym pomieszczeniu – można zgłaszać do Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie, dzwoniąc pod numer 863-14-81. W święta i poza godzinami pracy Centrum, tego rodzaju przypadki mieszkańcy Sochaczewa mogą zgłaszać, dzwoniąc na całodobowy miejski telefon interwencyjny 862-36-82. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Nie tylko opony

Kierowcom z kolei przypominamy, że warto wymienić w samochodzie opony na zimowe, dolać do spryskiwacza zimowego płynu do szyb, zadbać o akumulator i sprawdzić, czy mamy w bagażniku skrobaczkę do szyb. Dlatego przypominamy właścicielom posesji, że do ich obowiązków należy uprzątanie śniegu oraz lodu zalegających na chodniku.

Prowadzący pojazdy muszą pamiętać nie tylko o tym. Otóż, aby uniknąć mandatu, powinni nie zapominać o odśnieżeniu samochodu i usunięciu lodu z szyb. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem, zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym kierowcom. Warstwa lodu na szybach ogranicza naszą widoczność, natomiast spadający śnieg w wyniku poruszania się pojazdu z kolei utrudnia jazdę kierowcom jadącym za nami. Sochaczewscy policjanci przypominają również kierowcom, że jazda w tym okresie wymaga właściwej techniki, skoncentrowania oraz zachowania ostrożności. Bardzo ważna jest jazda z prędkością bezpieczną, a więc dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze. Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie, jest najechanie na inny pojazd. Najczęściej dochodzi do tego podczas hamowania w rejonie skrzyżowań. Aby uniknąć tego typu zdarzeń, należy zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas auta, czyli taką, która pozwoli na swobodne zatrzymanie. Na zmieniające się warunki nad drogach uczulamy również pieszych. Ci powinni zdawać sobie sprawę, że wkroczenie na jezdnię w takich warunkach tuż przed jadący pojazd powoduje, że kierowca nie jest w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem bezpiecznie zareagować.

Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, także na terenie zabudowanym, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny. Pamiętajmy, że kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku, dochodzi wówczas do tragicznych w skutkach zdarzeń.

opr. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz