JAK OPÓŹNIĆ STARZENIE.

Zmarszczki powstają wskutek starzenia się organizmu. Znacznie szybciej tworzą się na skórze suchej. Dużą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, tryb życia, a przede wszystkim ogólny stan zdrowia.

Wiadomo, że brak snu, ciągłe przebywanie w dusznych, zadymionych pomieszczeniach, zbyt suche, gorące powietrze, picie alkoholu, palenie papierosów, choroby, stres przyspieszają proces starzenia się i tworzenia zmarszczek. Przedwczesne zmarszczki pojawiają się także wówczas, gdy mimika twarzy jest zbyt żywa, sposób trzymania głowy oraz szyi nieprawidłowy, wadliwe ułożenie w czasie snu. Musimy mieć świadomość, że mięśnie oraz skóra twarzy, szyi i dekoltu są delikatniejsze i słabsze niż mięśnie i skóra reszty ciała.

Nie podpierać brody

Zmarszczki na szyi występują nawet u osób młodych. Częściej powstają na długich, łabędzich szyjach. Często ich powodem jest wadliwa pozycja w czasie snu, chodzenie lub siedzenie z szyją i głową opuszczoną. Także uciskanie szyi dłonią, przy jednoczesnym podpieraniu brody, sprzyja powstawaniu zmarszczek – początkowo mimicznych, a następnie stałych.

Oprócz zmarszczek spowodowanych zbyt żywą mimiką, powstawaniu ich sprzyja opieranie rąk na twarzy. Dlatego należy unikać podpierania ręką policzka. Jest to nie tylko niehigieniczne, szczególnie w przypadku osób o skórze skłonnej do wyprysków, lecz ucisk ręki, wielokrotnie powtarzany, powoduje rozciąganie się skóry i tworzenie się na całej twarzy drobnej siateczki zmarszczek.

Opanować mimikę

Pionową zmarszczkę między brwiami najczęściej zawdzięczamy marszczeniu brwi. Zmarszczki na czole lub nad brwiami tworzą się wskutek marszczenia brwi. Częste marszczenie nosa powoduje postarzające zmarszczki na jego nasadzie. „Kurze łapki” w kątach oczu charakterystyczne są dla krótkowidzów. Zmarszczkom wokół ust sprzyja palenie papierosów, zagryzanie i zaciskanie warg. Linia smutku pogłębia się przy braku uzębienia. Podwójny podbródek tworzy się, gdy opieramy brodę niemal na szyi.

Opanowanie mimiki nie jest takie trudne. Trzeba przed lustrem dokładnie przestudiować swoją twarz. Zapamiętać te mimiczne grymasy i potem starać się je wyeliminować.

Hanna Kasztelan

fot. Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz