Inwestycyjna końcówka roku.

Już wiadomo, że salę gimnastyczną przy boryszewskiej „dwójce” zbuduje sochaczewska firma Ella, a za kilka dni oficjalnie będzie można korzystać z przebudowanego fragmentu ulicy 15 Sierpnia. Miasto powoli kończy tegoroczne inwestycje, ale już przygotowuje się do kolejnych.

Budową sali gimnastycznej przy SP nr 2 zainteresowały się cztery firmy z Sochaczewa, Kielc i Piątnicy Poduchownej, które za jej budowę zażądały od 4,47 do 5,55 mln zł. Najkorzystniejszą ofertę złożyło przedsiębiorstwo Ella z Sochaczewa deklarujące, że cały zakres zamówienia zrealizuje za 4.468.200 zł.  Oferty firm otwarto 15 października. 3 listopada burmistrz zatwierdził wyniki postępowania i to Ella podpisze z miastem umowę na budowę sali.

840 metrów pod dachem
Przypomnijmy, że to drugi przetarg na te prace. We wrześniu o kontrakt walczyło jedenaście firm z całej Polski, a oferowane przez nich ceny wahały się w granicach od 4,7 mln do prawie 6,8 mln zł. Postępowanie wówczas unieważniono, gdyż nawet najtańsza z ofert przewyższała środki zabezpieczone na ten cel w budżecie miasta. Rozpisanie kolejnego postępowania przyniosło efekt i jeśli oferta Elli okaże się ważna, ratusz zaoszczędzi ok. 250 tys. zł. Plan zakłada budowę sali gimnastycznej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz łącznikiem z budynkiem głównym SP2. Nowa sala będzie mieć wymiary zewnętrzne 36,5 m x 31 m. Pod dachem znajdą się 844 m2. Wejście główne z pochylnią dla osób niepełnosprawnych zaprojektowano w południowej części. Wyjście ewakuacyjne z sali, także z pochylnią dla wózków, powstanie od strony zachodniej. Przebudowany zostanie cały układ komunikacji i tak docelowo jezdnia ma mieć 4 m szerokości a chodniki minimum 1,5 m. Powstaną miejsca postojowe, przebudowany zostanie wjazd od strony ul. Pionierów. Na dach trafią panele fotowoltaiczne przekształcające energię słoneczną w energię do zasilania urządzeń znajdujących się w obiekcie. Ostatnim etapem prac będzie ustawienie ławek, koszy na śmieci oraz nasadzenie nowej zieleni.

Zgłoszona do odbioru
Firma wykonująca remont ulicy 15 Sierpnia zgłosiła ją ratuszowi do odbioru. Jakość prac jeszcze w tym tygodniu oceni specjalna komisja. Kilka dni temu na 15 Sierpnia pojawiły się linie oddzielające pasy ruchu, wyznaczono przejścia dla pieszych oraz pasy dla rowerzystów. W podobnym  standardzie przeprowadzony zostanie w przyszłym roku remont ostatniego odcinka tej drogi, od ul. Broniewskiego aż do obwodnicy miasta.

Przymiarki do termomodernizacji
Jeszcze w tym roku firma PS BUD z Wałdowa Szlacheckiego wykona na zlecenie miasta audyt energetyczny i dokumentację projektową termomodernizacji budynków znajdujących się przy al. 600-lecia 84 E i F. To budynki komunalne wybudowane w latach 70. Blok 84E powstał w 1975 roku, ma powierzchnię 900 m2, znajduje się w nim 30 mieszkań. Stojący obok budynek al. 600-lecia 84F powstał w 1979 roku, ma powierzchnię 760 m2, mieszkają w nim 24 rodziny. Zlecając audyt ratusz chce wybrać optymalny wariant ich termomodernizacji i sprawdzić, jaki byłby koszt docieplenia ścian zewnętrznych, dachu, wymiany okien, drzwi zewnętrznych. Audyt wskaże, jak w przyszłości tanio i ekologicznie ogrzewać dwa bloki komunalne. I co ważniejsze, ile lat inwestycja by się zwracała. Być może w nowym budżecie unijnym na lata 2021-2027 pojawią się programy, z których będzie można sięgnąć po dotację na tego rodzaju prace.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz