Inwestują w gminie ile mogą.

Gmina Brochów należy do jednych z najdynamiczniej rozwijających się na terenie powiatu sochaczewskiego. Inwestowane jest nie tylko w sam Bochów jako główną miejscowość gminy, ale też w okoliczne wsie. Kromnów, Gorzewnica i Piaski Duchowne wiele zyskały na dzięki realizowanym i planowanym inwestycjom. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane są sukcesywnie.

Największą i kluczową inwestycją gminna była budowa wodociągu, której koszt wynosił około 1 mln złotych. Jak zaznacza Piotr Szymański, wójt gminy Brochów wiele zadań udaje się dzięki wsparciu zewnętrznemu z różnych dotacji. W taki sposób zrealizowano zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kwotą 280 tys. złotych, Narodowy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które dołożyły 215 tys. złotych, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej udzielającego wsparcia 65 tys. złotych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego 100 tys. złotych. Resztę czyli 146 tys. złotych wysupłano z budżetu gminnego.

Kolejnym zadaniem w gminie są remonty strażnic OSP. W przypadku Kromnowa jest to remont garażu za kwotę 169 tys. złotych, w całości finansowany ze środków własnych gminy Brochów, remont podłogi i systemu ogrzewania za 82 tys. złotych, na co gmina zyskała dotację od Marszałka Województwa Mazowieckiego w wysokości 20 tys. złotych. Z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw na remont zaplecza kuchennego OSP w Kromnowie uzyskano 10 tys. złotych. Do końca roku wykonana będzie termomodernizacja całości strażnicy. Koszt tego przedsięwzięcia to 65 tys. złotych, z czego 35 tys. to środki własne gminy, a reszta są dotacją z WFOŚiGW. Do końca roku w Kromnowie nastąpi też wymiana oświetlenia ulicznego na nowoczesne i energooszczędne lampy. Dotyczy to około 400 metrów drogi i zamknie się kwotą około 15 tys. złotych.

Cały czas trwają też inwestycje drogowe. Realizowane jest w tym roku połączenie od drogi wojewódzkiej do Mostu za około 80 tys. złotych. Planowane też wykonanie drogi gminnej w Piaskach Duchownych za 65 tys. złotych. Inwestycja ma być oddana do końca roku. Na razie wykonane zostały drogi gminne w Kromnowie i Piaskach Duchownych w sumie za około 200 tys. złotych. W planowanych inwestycjach jest realizacja drogi łączącej gminę Brochów z Gminą Leoncin, na odcinku Gorzewnica – Krubiczew. Jednak w tym przypadku gmina liczy na wsparcie wojewody mazowieckiego.

Oprac. BN

Fot. UG Brochów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz