Hołd poległym bohatereom.

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej sochaczewscy policjanci oddali hołd funkcjonariuszom zamordowanym 77 lat temu w Twerze. Z rąk sowieckich oprawców zginęło wtedy 13 policjantów, którzy przed wojna pełnili służbę na terenie Sochaczewa.
Uroczystości upamiętniające ofiary komunistycznego mordu dokonanego na bezbronnych jeńcach wojennych odbyły się w czwartek, 13 kwietnia, przed Pomnikiem Pamięci w Trojanowie. To właśnie tam znajduje się urna z ziemia i prochami zamordowanych funkcjonariusz, która została przywieziona w 2006 roku z Cmentarza Wojennego w Miednoje przez członków Stowarzyszenia Rodzina Policyjna.
Kwiaty przed pomnikiem złożyło kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie wspólnie z przedstawicielem Wojska Polskiego, ppłk. Antonim Sidorukiem, władzami powiatu i miasta oraz kapelanem sochaczewskich policjantów – ks. Piotrem Żądło. W uroczystości brał również udział Dariusz Gałązka, emerytowany policjant sochaczewskiej komendy i wnuk starszego przodownika Jana Gałązki, który zginął w Twerze. Hołd pomordowanym oddali również uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie.
Przypomnijmy, że 77 lat temu NKWD – na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku – rozpoczęło mordowanie Polaków znajdujących się w obozach jenieckich na terytorium byłego ZSRR. W wyniku przeprowadzonej eksterminacja, nazwanej później „Zbrodnią Katyńską”, wymordowano blisko 22 tysiące obywateli polskich. Większość z nich stanowili oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej.
W sowieckich kaźniach życie straciło również ponad 6 tysięcy policjantów II RP. Ławrientij Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni w tym policjanci są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Na podstawie jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję.
W ten sposób mordowano m.in. funkcjonariuszy policji przetrzymywanych w obozie jenieckim w Twerze, a następnie pochowanych w zbiorowych mogiłach w Miednoje. To właśnie tam pochowano zabitych policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. W tym komisarza Wacława Kruziewicza, przedwojennego Komendanta Powiatowego Policji Państwowej w Sochaczewie, inicjatora budowy Domu Dziecka Stowarzyszenia Rodzina Policyjna w Sochaczewie.
Obok niego w zbiorowych mogiłach spoczywają: starszy posterunkowy Henryk Bekker, starszy przodownik Aleksander Borkowski, posterunkowy Jan Ciężarek, komisarz Józef Ekiert, przodownik Jan Czesław Farjaszewski, starszy przodownik Jan Gałązka, aspirant Edward Kosiewicz, starszy posterunkowy Stefan Pawlicki, komisarz Wiktor Hugo Sauter, starszy posterunkowy Stanisław Siejka, posterunkowy Stefan Skrzypczyński oraz starszy posterunkowy Stanisław Sławiński.
Jerzy Szostak
Fot. KPP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz