Harcówka już otwarta.

Teresińscy harcerze wreszcie doczekali się swojej harcówki. Siedziba, w której odbywać się będą zbiórki i druhowe spotkania, mieści się przy ul. Torowej w centrum Teresina. Tuż obok Dworca TO.Kultura. Jej oficjalne otwarcie odbyło się w piątkowy wieczór, 9 października.

Mimo pandemii atrakcji nie zabrakło, a powodów do wspólnej radości było więcej niż przypuszczano.

W skromnej, aczkolwiek bardzo przyjemnej uroczystości wzięła udział liczna grupa harcerzy, nie zabrakło też zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. wicewójt Marek Jaworski, dyrektor TOK Mariusz Cieśniewski, radni gminy Teresin Paweł Wróblewski i Zbigniew Biederka – naczelnik OSP Teresin Adam Krukowski, phm. Anna Wasilewska – komendant hufca ZHP Sochaczew, phm. Katarzyna Mosakowska-Sobótka – zastępca komendanta hufca ds. pracy z kadrą i kształcenia, hm. Maciej Wasilewski – kwatermistrz hufca. Obecni byli też: phm. Jarosław Dąbrowski – przewodniczący komisji rewizyjnej hufca i hm. Julian Tasiecki – przewodniczący komisji stopni instruktorskich hufca. Przybyli też przyjaciele drużyny i rodzice harcerzy z 1 DH.

Przy ognisku z gitarą

Po zmroku zorganizowano obrzędowe ognisko z wybraniem strażników ognia, śpiewami przy gitarze, metaforyczną gawędą o harcerskiej sile płynącej w dębowych korzeniach, pniach; rozmowach o perspektywach na rozwój młodych harcerzy i instruktorów.

Refleksyjną przemowę wygłosiły drużynowa phm. Joanna Pietrasik i przyboczna pwd. Adrianna Misiak. Wspominano, jak z perspektywy harcerzy i harcerek wyglądał remont harcówki, jak dużo pracy, energii, zapału i wolnego czasu w to włożyli, jak bardzo zacieśniły się ich relacje dzięki czasowi spędzanemu na remoncie harcówki, jak dużo możliwości daje im własny kąt, ile pomysłów się zrodziło w tym czasie, jak dużo nowych umiejętności nabyli i ile dawało im to radości, i satysfakcji, oraz jak ważna i nieoceniona była pomoc dobrodziejów – głównie rodziców harcerzy.

Po symbolicznym otwarciu odbyło się wręczenie własnoręcznie wykonanych podziękowań dla osób, które przyczyniły się do totalnej zmiany tego miejsca, w którym niegdyś znajdowały się publiczne toalety i dworcowa poczekalnia. Teraz wszystko wygląda zupełnie inaczej. Budynek jest przystosowany do harcerskiej pracy z dziećmi i młodzieżą, w którym większość rzeczy wykonana jest, i to podkreślę, własnoręcznie przez jej członków – mówi przyboczny 1 DH w Teresinie Marek Pietrasik. Jak się okazało, wyróżnienia powędrowały do władz gminy, do władz hufca ZHP Sochaczew, do przyjaciół drużyny, do rodziców harcerzy i do samych harcerzy, którzy nie oglądali się za siebie, lecz byli chętni do każdego potrzebnego działania. Podziękowania wręczała drużynowa phm. Joanna Pietrasik i przyboczny phm. Marek Pietrasik.

Zostań harcerzem

Po pełnych wzruszeń przemowach zakończyła się oficjalna część spotkania, a wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek specjalnie przygotowywany przez harcerzy i ich rodziców. Oczywiście nie zabrakło zwiedzania nowo wyremontowanego budynku.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do rozpoczęcia swojej harcerskiej przygody życia do wstąpienia w szeregi naszej 1 Drużyny Harcerskiej im. św. o. M. Kolbe w Teresinie. Zbiórki dla dzieci od 10 r.ż. odbywają się w piątki w godzinach 16:30-18:00, a młodsze dzieci od 6/7 r.ż. zapraszamy na zbiórki zuchowe w soboty w godzinach 10:00-11:30 w nowej harcówce” – zachęca phm. Joanna Pietrasik.

Warto zaznaczyć, że w razie jakichkolwiek pytań jest możliwość skontaktowania się z drużyną poprzez email: 1dh.teresin@gmail.com lub joanna.m.pietrasik@gmail.com, lub przez funpage drużyny na Facebooku, lub Instagramie. Zachęcamy, by wstąpić w szeregi teresińskich druhów i zuchów. Harcerska przygoda to przecież wrażenia i cenne doświadczenie na całe życie!

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz