Harcerska godzina „W”.

W dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego harcerze z Hufca ZHP Sochaczew wzięli udział w uroczystościach centralnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jeszcze przed godziną „W” w kwaterze legendarnego harcerskiego batalionu Armii Krajowej „Zośka” modlono się w intencji poległych, a także – dla uczczenia pamięci tych, którzy w obronie ojczyzny zapłacili najwyższą cenę – odbył się apel pamięci.

Główna część obchodów rozpoczęła się o 17.00, kiedy to rozległo się wycie syren alarmowych. Wspólnie uczczono pamięć o wszystkich, którzy walczyli i ginęli wówczas za naszą wolność.

Udział w uroczystościach był dla harcerzy niezwykłym przeżyciem, dał możliwość spotkania z ostatnimi świadkami tamtych wydarzeń. – Kultywowanie pamięci o bohaterach wojennych jest ważnym elementem naszej harcerskiej służby – opowiada komendant sochaczewskiego hufca Anna Wasilewska. – W takich chwilach obie strony nie kryją wzruszenia. Harcerze są dumni, że mogą osobiście spotkać się z uczestnikami Powstania Warszawskiego, że mogą poznać osoby, które tworzyły historię. Historię, którą dotąd znali z kart książek, fotografii i filmów – dodaje.

Drużynę reprezentacyjną Chorągwi Mazowieckiej ZHP stanowiło 30 harcerzy i instruktorów z ośmiu jednostek Hufca ZHP Sochaczew. Harcerze wzięli udział m.in. w uroczystym apelu oraz składaniu kwiatów i zniczy. Ponadto sochaczewscy ratownicy ZHP dbali o bezpieczeństwo uczestników uroczystości.

Wizyta na warszawskich Powązkach była też okazją do złożenia kwiatów na grobie Aleksandra Kamińskiego, który przez całe swoje życie głosił i propagował idee skautowskie. Był pedagogiem, harcmistrzem, żołnierzem Armii Krajowej, twórcą formacji Szarych Szeregów oraz autorem wydanej konspiracyjnie podczas okupacji książki „Kamienie na szaniec”. Komendantowi Chorągwi Mazowieckiej hm. Cezaremu Supłowi w składaniu kwiatów towarzyszyły druhny z 15 i 66 Drużyny Harcerskiej.

Służba sochaczewskiej grupy harcerzy została zauważona przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który podczas krótkiego spotkania podziękował za wytrwałość i troskę o historię naszego kraju.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz