Hala wychodzi z ziemi.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, sochaczewska firma Ella rozpoczęła budowę nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Nowy obiekt sportowy – o którym marzą od lat nie tylko uczniowie, ale cała społeczność szkoły – ma zostać oddany do użytku w sierpniu przyszłego roku.

Początkowo przewidywano, że prace związane z budową nowego obiektu sportowego rozpoczną się na wiosnę tego roku, ale stało się inaczej.

Na obecną chwilę wykonaliśmy już ławy, na których zostaną wylane fundamenty. Następnie po ich wykonaniu przystąpimy do stawiania samej konstrukcji hali – powiedział nam Bronisław Gawrylczyk, właściciel firmy Ella, która wygrała przetarg na realizację inwestycji wartej 4 468 200 zł.

Dotrzymał słowa

Budowa hali przy „Dwójce” stała się możliwa dzięki pozyskaniu 4,5 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych zainicjowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. A te, jak obiecał kilka miesięcy temu Piotr Osieckiburmistrz Sochaczewa, miały zostać przeznaczone na budowę kolejnego obiektu sportowego przy „Dwójce”. I tak się stało.

Nowa sala będzie przylegała do szkoły od strony zachodniej, a wejść do niej będzie można zarówno z budynku szkoły, jak i od strony ulicy Pionierów. Powstający obiekt będzie posiadał boisko główne o wymiarach 28 na 15 m z przepisowymi polami do gry w siatkówkę i koszykówkę. Hala zostanie również wyposażona w drabinki, tablicę wyników oraz bramki do futsalu i piłki ręcznej. Zbudowana zostanie składana widownia dla około 100 osób. Powstaną dwa węzły sanitarne wyposażone w minimum cztery stanowiska prysznicowe oraz umywalki i toalety. Sala będzie posiadała także dwie szatnie, salę fitness, magazyn, pokój dla nauczycieli oraz osobną szatnię i toaletę dla kibiców. Ze względów ekonomicznych i środowiskowych zdecydowano się projekt wzbogacić o instalację fotowoltaiczną, która zamieni energię słoneczną w elektryczną.

Dodajmy, że obiekt, który zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, ma być po zakończeniu zajęć szkolnych udostępniany mieszkańcom. Natomiast stara sala zostanie zachowana i będą z niej korzystać uczniowie młodszych klas.

Jeszcze jedna hala

O budowie nowej sali przy boryszewskiej podstawówce mówiło się od dawna, ale brak środków w kasie miasta powodował, że tak potrzebna inwestycja była odkładana na kolejne lata.

Co prawda w tym czasie miejski samorząd wybudował przy „Dwójce” wielofunkcyjne boisko oraz boisko do gry w piłkę nożną, wokół którego powstała bieżnia lekkoatletyczna, ale nie rozwiązywało to problemu. Szkole nadal brakował hali, która spełniałaby obecne normy.

Działania, jak i argumentacja kolejnych władz Sochaczewa o braku środków na budowę hali, były zastanawiające. Gdyż w tym samym czasie miejski samorząd wybudował podobne obiekty przy Szkole Podstawowej numer 4 oraz   numer 1.

Jednak w końcu i „Dwójka” doczekała się nowej hali, czego nie można powiedzieć o SP nr 7. Co prawda w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku przymierzano się do budowy hali przy „Siódemce”, ale środków wystarczyło tylko na wylanie fundamentów. Do tematu wrócono kilkanaście lat temu, ale i tym razem na planach się skończyło. Ówczesne władze miasta doszły do wniosku, że zamiast trwonić środki na nowy obiekt, taniej wyjdzie, gdy uczniowie będą korzystali z hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Chopina. Ale to nie rozwiązuje problemu, ponieważ z hali korzystają także uczniowie Iwaszkiewicza, który również nie posiada własnej sali.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz