Grzyby i na mecz.

W sobotę 19 września mieszkańcy gminy Rybno wspólnie z Damianem Jaworskim, wójtem gminy Rybno, oraz grupą mieszkańców z gminy Młodzieszyn pod przewodnictwem ich wójta Moniki Pietrzyk, wybrali się na wspólną wyprawę do nadleśnictwa Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim. Wyprawa okazała się wielkim sukcesem i świetną integracją mieszkańców dwóch gmin z powiatu sochaczewskiego. Za rok planowane są kolejne wyprawy na grzyby. A już w tym tygodniu odbędzie się mecz Rybna z Młodzieszynem.

Pomysł takiego wyjazdu na grzyby wypłynął od mieszkańców naszej gminy. Zainteresowała się nim też sąsiednia gmina Młodzieszyn i dogadaliśmy wspólny wyjazd na Mazury. Mniejsze grzybobrania są na naszym terenie dość często organizowane. Jednak pomysł, aby wyjechać gdzieś dalej, poza województwo, pojawił się nagle. Wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom i nie żałujemy. Wyprawa była bardzo udana – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Nie tylko borowiki i maślaki

Po dotarciu do nadleśnictwa Wielbark amatorów grzybobrania czekało krótkie szkolenie przeprowadzone przez leśników dotyczące rodzajów grzybów oraz bezpieczeństwa podczas ich zbierania.

– Część grzybów bywała nam znana z wypraw do lasów, ale niektóre widzieliśmy wcześniej tylko na zdjęciach i atlasach grzybów. W naszych lasach nie wszystkie występują, a tam pod Wielbarkiem był ich pełen wachlarz. Nazbieraliśmy prawdziwków i maślaków różnych odmian, koźlarzy, podgrzybków, kani czy też zielonek. Trafiło się też kilka unikalnych, choć jadalnych grzybów – dodaje wójt Jaworski.

Na zakończenie grzybobrania miłym akcentem był konkurs na największy okaz grzyba, w którym zostały nagrodzone dwie osoby: jedna z gminy Rybno oraz druga z gminy Młodzieszyn.  Zwycięzcy dostali pamiątkowe puchary od swoich wójtów. Grzybiarzom dopisała pogada i z pełnymi koszami grzybów wrócili do domów. Jak zaznaczają, teraz zacznie się suszenie i marynowanie, a na święta Bożego Narodzenia, będzie jak znalazł dodatek na wigilijny stół.

– To był nasz pierwszy wyjazd na grzybobranie zorganizowany dla mieszkańców. Drugi autokar wyruszył z gminy Młodzieszyn. Wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie entuzjazm mieszkańców oraz pomoc sponsorów, którzy nas wsparli. Mieszkańcy nie płacili za wyprawę. Najważniejsza jednak była dobra zabawa oraz aktywne spędzenie czasu. Jeśli okoliczności pozwolą, spotkamy się kolejny raz na mazurskim grzybobraniu w następnym roku – mówi wójt gminy Rybno.

Również młodzieszynianie jechali gratis, dzięki wsparciu sponsorów. Ważnym punktem wyjazdu była zbiórka pieniędzy na leczenie chorej Lenki Mazur ze wsi Róg na Mazurach, do której włączyli się uczestnicy wyjazdu. Wspólnymi siłami zebrali i przekazali około 700 złotych. Nadal na stronie urzędu gminy Rybno promują akcję pomocy dziewczynce – https://www.siepomaga.pl/lenka.

Przed powrotem do domu był czas na kiełbaski z rożna i podziwianie nadjeziornych widoków.

Rozegrają mecz gmin

 Teraz gminy czeka kolejna wspólna impreza. Tym razem Damian Jaworski oraz Monika Pietrzyk zapraszają na mecz piłkarski. Startują zawodnicy wystawieni przez obie gminy. Mecz odbędzie się 4 października o godzinie 15.00 na stadionie w Rybnie, przy ulicy Wyszogrodzkiej 10. Zainteresowanie, by wziąć udział w imprezie w charakterze zawodników, było ogromne.

W ciągu jednego dnia zebraliśmy ekipę. Teraz trwają gorączkowe przygotowania i treningi. Zamówiliśmy specjalne koszulki z logo gminy i spodenki piłkarskie na tę okazję. Wszystko dopinamy i zapraszamy kibiców na wielki mecz – informuje Damian Jaworski.

Wielu mieszkańców obu gmin stwierdza, że pomysł jest świetny, bo pozwoli sprawdzić się w rywalizacji sportowej. Zawodnicy zagrają w meczu piłki nożnej. Nagrodą będą puchary oraz medale wręczone przez wójta gminy Rybno oraz wójta gminy Młodzieszyn.

Kibice mogą brać udział w tym wydarzeniu z zachowaniem wymaganych zasad epidemiologicznych. Wstęp na stadion bezpłatny. Dostępne będą płyny dezynfekcyjne, a wejście na obiekt w maseczkach.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Rybno

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz