GRZYBICE SKÓRY.

Jeśli flora bakteryjna skóry i śluzówek zostanie naruszona, do organizmu mogą wnikać drożdże lub pleśnie i wywołać grzybicę. Na przykład antybiotyki potrafią w ciągu niewielu dni zniszczyć całą florę bakteryjną człowieka. W tak wyjałowionym organizmie mogą bez trudu rozwijać się grzybice drożdżowe, szczególnie te niewrażliwe na antybiotyki.

Zagrożeniem dla flory bakteryjnej chroniącej organizm człowieka są także cystotyki, to znaczy preparaty hamujące wzrost komórek, oraz naświetlanie promieniami Roentgena. Kolejnym środkiem zaburzającym równowagę flory bakteryjnej są preparaty hormonalne, na przykład pigułki antykoncepcyjne, ponieważ zakłócają funkcjonowanie wszystkich mechanizmów hormonalnych i osłabiają system immunologiczny.

Wszystkie inne stany osłabienia systemu immunologicznego mogą również doprowadzić do groźnej infekcji grzybicy. Dotyczy to zwłaszcza chorych na raka i AIDS w zawansowanym stadium, których system immunologiczny jest tak osłabiony, że nie daje sobie rady z czynnikami wywołującymi chorobę, a środki chemioterapeutyczne ułatwiają przenikanie drożdży do organizmu.

Grzybica nie tylko atakuje skórę, śluzówki i wewnętrzne organy lecz powoduje również alergie. Do substancji, które najczęściej powodują alergiczne dolegliwości należą wszelkiego rodzaju pleśnie.

Drożdże rozwijają się dobrze przede wszystkim wewnątrz innych organizmów lub na składowanych, ciepłych owocach i warzywach, na wilgotnej ziemi oraz w kompoście. Pleśnie żyją na żywych i obumarłych roślinach, w glebie i w miejscach, które dzięki swojej wilgotności i temperaturze stwarzają korzystne warunki do ich rozmnażania.

Kto używa kosmetyków wytwarzanych metodą przemysłową, nawet bardzo drogich musi być zawsze przygotowany na to, że może reagować alergicznie na jakiś składnik. Określone enzymy ułatwiają na przykład przenikanie kosmetyków w głąb skóry, inne są dodawane do środków usuwających nadmierne owłosienie, inne znajdują się w pastach do zębów. Również mydła, środki do czyszczenia i prania zawierają enzymy pleśni.

Grzybice wymagają leczenia farmakologicznego. Konieczna jest wizyta u lekarza. Im wcześniej zaczniemy leczenie tym mniejsze szkody poniesie nasz organizm.

Leczeniem wspomagającym w grzybicach skóry może być użycie preparatów kosmetycznych zawierających olejki eteryczne, naturalne preparaty wspomagające odnowę skóry.

Hanna Kasztelan

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz