Granty zostały rozdzielone.

 Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego rozdzieliło 16 tysięcy złotych z tegorocznej puli konkursowej na inicjatywy lokalne organizacji na terenie powiatu sochaczewskiego. 18 sierpnia nastąpiło uroczyste podpisanie umów z laureatami tegorocznej edycji Programu „Działaj Lokalnie” i wręczenie symbolicznych czeków.

POPPS, który jest operatorem programu w powiecie sochaczewskim udzielił wsparcia finansowego na projekty, które będą realizowane przez organizacje oraz grupy nieformalne do końca tego roku.

W tegorocznej edycji konkursu przyznane dotacje wynoszą od 1615 złotych do 3 tysięcy złotych. Wszystkie zaproponowane projekty mają na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii, przez które zostały znacznie ograniczone dotychczasowe aktywności mieszkańców w małych, lokalnych społecznościach. Zaproponowane w projektach działania to m. in. warsztaty edukacyjne, kampania społeczna, spotkania z poezją, plener malarski.

Siedmiu wspaniałych

Z dziewięciu zgłoszonych projektów dofinansowanie przyznane zostało na siedem organizacji lokalnych. Stowarzyszenie na Rzecz Pieczy Zastępczej „Stacja Dom” z Sochaczewa rekomendujące projekt „Poznaj, naucz, zainspiruj – nie oceniaj” dostało fundusze na realizację swych zadań dotyczących opieki nad dziećmi. Kwota dotacji wyniosła 3 tysiące złotych i był to najwyżej oceniony projekt.

Kolejny laureat konkursu Klub Seniora „Radosna Jesień” z Teresińskiego Ośrodka Kultury na realizację projektu „Jak zapewnić bezpieczeństwo i przywrócić do aktywności seniorów w czasie pandemii” otrzymał 2100 złotych. W tym zadaniu realizowane są zajęcia, które mają otworzyć seniorów na inne formy aktywności, bezpieczne dla ich zdrowia m.in. warsztaty komputerowe, które ułatwią kontakt z innymi ludźmi.

W gminie Brochów zaopiniowane zostały pozytywnie i nagrodzone aż trzy projekty, które zrealizowane zostaną do końca roku. Ochotnicza Straż Pożarna w Wólce Smolanej z gminy Brochów otrzymała 1615 złotych na cykl spotkań „Lokalnie jest fajnie”. W tej gminie udało się też zdobyć fundusze na drugi projekt realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Zadanie „Biosfera Kampinos – Z naturą silniejsi” otrzymało 3 tysiące złotych na kampanię społeczna przybliżającą mieszkańcom Puszczę Kampinoską. To zadanie ocenione jako drugie z najlepiej przygotowanych do realizacji. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Smolanej realizować ma warsztaty dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wirusom zapobiegamy, o bezpieczeństwo dbamy!”. Na ich przeprowadzenie KGW otrzymało 2 tysiące złotych.

Z kolei Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej – Razem dla Ziemi Iławskiej z Iłowa otrzymało 2 tysiące złotych na przygotowanie pleneru malarskiego, który odbędzie się we wrześniu. Sukcesem zakończyło się złożenie wniosku przez Sochaczewskie Wieczory Literackie ATUT – Poezja w sieci.

Dotacji nie udało się zdobyć dotacji kołom gospodyń w Tułowicach i Kromnowie, z miejscowości z gminy Brochów, które miały być przeznaczone na szkolenia w zakresie bezpieczeństwa Covid-19 oraz zakup tabletów dla seniorów.

Zadania już ruszyły

Pod hasłem „Lokalnie jest fajnie” rozpoczął się tuż po otrzymaniu grantu POPPS cykl spotkań przeznaczony dla najmłodszych. Pierwsza część spotkań odbywa się w sobotę 22 sierpnia oraz w niedzielę 30 sierpnia w Wólce Smolanej.

Przygotowane były przez strażaków z OSP w Wólce Smolanej oraz wolontariuszy z „Nam się chce”. Organizatorzy imprez chcą, aby poznawać swoje otoczenie i nie zamykać się w domach pomimo pandemii. W sobotę dzieci zostały zabrane na wycieczkę rowerową do Lasocina, gdzie u zaprzyjaźnionych gospodarzy mogły zetknąć się z hodowlą alpak, kóz i osiołków. Najmłodsi mogli usłyszeć, jak zwierzaki się nazywają, jak zajmować się nimi oraz je pogłaskać, nakarmić, a nawet wyprowadzić alpaki na spacer.

Natomiast w niedzielę 30 sierpnia uczestnicy projektu „Lokalnie jest Fajnie” odwiedzali remizę strażacką OSP w Wólce Smolanej. Strażacy udostępniali wóz strażacki, a także przygotowali pokaz gaszenia pożaru i liczne atrakcje – zabawy plastyczne, potańcówki, watę cukrową i grill.

– „Lokalnie jest fajnie!” to kolejny projekt, który chcemy realizować. Celem jego jest przeciwdziałanie skutkom pandemii, stworzenie miejsca bezpiecznego kontaktu dzieci z rówieśnikami, połączonego z lokalnymi atrakcjami, do których każdy ma dostęp. Stawiamy sobie za cel wzbudzenie otwartości na drugiego człowieka, jego potrzeby oraz budowanie serdeczności sąsiedzkiej, dlatego, jeśli ktoś chciałby się podzielić swoją wiedzą, pasją, to zapraszamy do kontaktu z nami – mówią przedstawiciele OSP w Wólce Smolanej.

W ramach grantu zrealizowany został też Festiwal Noc Poezji i Muzyki Wierszotorówka, który był filmowany. Zarząd Atutu podjął decyzję, by z dofinansowania zakupić sprzęt multimedialny – kamerkę i statyw, co pozwoli rejestrować spotkania poetyckie i udostępniać je w sieci.

Bogumiłą Nowak

Fot. POPPS

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz