Gminy maskują mieszkańców.

W gminach powiatu sochaczewskiego wójtowie zdecydowali się na zapewnienie maseczek ochronnych wszystkim mieszkańcom. Przyjęto różne formy weryfikacji – w jednych według deklaracji śmieciowych, w innych zgodnie z wykazami zameldowania. Celem, jak zaznaczają wójtowie, jest zapewnienie masek wszystkim na czas epidemii koronawirusa.

Jeszcze do niedawna maseczka na twarzy wydawała się fanaberią. Czasami sięgały po nią osoby aktywnie uprawiające zimą sporty, chroniące się przed smogiem. Najczęściej jednak była atrybutem mieszkańców Azji. W dobie koronawirusa maseczka na twarzy, to jedna z metod ochrony przed wirusem – tak przed jego rozprzestrzenianiem, kiedy już sami możemy być zainfekowani, jak i przed zachorowaniem. W Czechach każdy mieszkaniec, wychodząc z domu, musi obowiązkowo mieć na sobie maseczkę otrzymaną od władz i za tym przykładem idzie gmina Teresin” –­ informował Marek Olechowski, który jako pierwszy z wójtów w powiecie sochaczewskim zainicjował akcję „Zamaskowany Teresin” już z początkiem kwietnia.

Zamaskowana gmina

Celem tej akcji było zapewnienie masek ochronnych wszystkim mieszkańcom gminy. Pierwsze maseczki z akcji „Zamaskowany Teresin” dotarły tuż przed Wielkanocą. Wójt zaznaczył przed akcją, że każda posesja musi być oznaczona numerem w widocznym miejscu, co pomoże w dostarczaniu masek. Maseczki dostarczane były w ilości zgodnej z danymi umieszczonymi w deklaracji śmieciowej osób zamieszkałych w gospodarstwie domowym. Marek Olechowski zamówił ich 12 tysięcy. W akcję dystrybucji, która rozpoczęła się 8 kwietnia, włączyli się strażacy ochotnicy. W pierwszej kolejności maseczki otrzymali mieszkańcy sołectw najbardziej zaludnionych, to jest Teresina, Paprotni i Granic Osiedla. Do każdej była dołączona została instrukcja stosowania.

­„Maseczki wykonane są z bawełny 100 procent i posiadają certyfikat OekoTex. Produkty, którym przyznano ten znak jakości, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka oraz negatywny wpływ na środowisko. Te certyfikowane maski można prać w temperaturze 40-60 stopni, prasować jak bawełnę, a dezynfekować w 70 stopni na przykład w piekarniku” – zaznaczył wójt Olechowski – „Nie utrudnia oddychania, przy czym ogranicza przenoszenie się bakterii i cząstek stałych drogą kropelkową. Nie wywołuje alergii i nie podrażnia. Dodatkowo posiada powłokę antybakteryjną od strony zewnętrznej i wewnętrznej„– dodał wójt.

Do akcji „Zamaskowana gmina” zdecydował włączyć się także Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

­„Staramy się wszyscy stosować do zaleceń władz, które ograniczają możliwość zainfekowania się. Jednym ze sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa jest używanie maseczek ochronnych, do których dostęp jest ograniczony, a które są już obligatoryjne. Aby pomóc mieszkańcom naszej gminy, zdecydowałem o zakupie maseczek dla każdego mieszkańca. Posiadają one atest i powłokę antybakteryjną” – informował mieszkańców Mirosław Orliński.

Akcja dystrybucji ruszyła 16 kwietnia, czyli z dniem, od kiedy wymagane są maseczki w przestrzeni publicznej. Pakiety przygotowywali pracownicy urzędu, podobnie jak w gminie Teresin, na podstawie ilości podanych osób z deklaracji za odbiór odpadów komunalnych. Maseczki przekazywali strażacy, sołtysi oraz pracownicy Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej Gminy Sochaczew.

„Ze względu na dużą ilość gospodarstw domowych, dostarczanie maseczek ochronnych może potrwać kilka dni, dlatego bardzo proszę o cierpliwość. Każde gospodarstwo na pewno je otrzyma­” – dodał Mirosław Orliński

 Dwie sztuki na gospodarstwo

Również na początku kwietnia zabezpieczenie w postaci maseczek ochronnych zdecydowała się zapewnić mieszkańcom Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn. Akcja „Maseczka dla mieszkańca” rozpoczęła się 7 kwietnia. Pierwsze maseczki trafiły do mieszkańców przed świętami wielkanocnymi. Dostarczali je strażacy OSP. W pierwszej kolejności trafiły one do mieszkańców Młodzieszyna, Kamiona i Janowa. Następne sukcesywnie dostarczane były do wszystkich posesji na terenie gminy.

­„Ze względów bezpieczeństwa maseczki pozostawiane będą w skrzynkach na korespondencję, a tam, gdzie nie będzie skrzynki, na ogrodzeniu. Maseczki będą rozdawane w systemie po dwie sztuki na gospodarstwo domowe. Stosowanie maseczek wspomaga przeciwdziałanie zakażeniu koronawirusem. Należy jednak pamiętać, że nie zabezpieczają one w 100 procentach przed wirusem. Używajmy ich zatem tylko podczas niezbędnych wyjść z domu” – apelowała do mieszkańców Monika Pietrzyk

Jednocześnie wójt gminy Młodzieszyn poinformowała, że choć maseczki rozdawane są w systemie po dwie sztuki na gospodarstwo domowe, to tam, gdzie ewidencja ludności potwierdziła, że zamieszkuje tylko jedna osoba, będzie dostarczana tylko jedna sztuka.

Do akcji „Maseczka dla mieszkańca” dołączyła także gmina Rybno. Od 16 kwietnia maseczki trafiają za pośrednictwem OSP do gospodarstw domowych.

­- Ruszamy z akcją „Maseczka dla mieszkańców gminy Rybno” i od czwartku, 16 kwietnia, dostarczamy je do mieszkańców naszej gminy. Przewidujemy po dwie sztuki maseczek na gospodarstwo domowe. Wiemy, że w większości domów jest konieczność wychodzenia choćby do najbliższego sklepu. Wówczas trzeba posiadać środki zabezpieczenia” – stwierdza Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Gdyby jednak zdarzyło się, że maseczka nie dotrze, to wójt prosi o kontakt telefoniczny do urzędu gminy. Wtedy maseczki zostaną dowiezione w dogodnym terminie. Maseczki będą zostawiane w skrzynkach na listy, bądź umieszczane na ogrodzeniu budynku. W akcję dystrybucji zaangażował się też sam wójt, który także będzie je rozwoził po gminie.

– Maseczki wykonane są z atestowanego materiału, wielorazowego użytku, nadają się do prania. Należy wiedzieć, że powinno się je po wypraniu prasować. Wiemy, jak bardzo trudno jest nam wszystkim w sytuacji, w której się znajdujemy, dlatego chcemy zrobić co w naszej mocy, aby wspomóc mieszkańcówmówi Damian Jaworski.

Maseczka dla każdego

 Z kolei w Nowej Suchej akcja zabezpieczania mieszkańców w maseczki przeciwwirusowe zaczęła się 10 kwietnia, choć, jak zapewnia wójt,   pomysł ruszył wcześniej z uwagi fakt, że nie wszyscy mieszkańcy mają możliwość ich zakupu.

­„W celu ułatwienia dostępu do maseczek oraz w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, podjęliśmy działania związane z zaopatrzeniem ich w maseczki ochronne. Zostało już złożone zamówienie, które odbierać będziemy partiami od przyszłego tygodnia. Zakupione przez gminę maseczki będą dostarczane za darmo” ­– poinformował Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha. Jak zaznaczył, maseczki znajdą się w domach przed terminem 16 kwietnia, w którym jest wymóg noszenia ich w przestrzeni publicznej.

Tu również zapewniono bawełniane maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Ze względów bezpieczeństwa także pozostawiane są one mieszkańcom w skrzynkach na korespondencję lub na ogrodzeniu.

Bogumiła Nowak

Fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz