Gmina zagrożona wypadkami.

W czasie ostatniej sesji Rady Gminy Iłów radni i sołtysi dowiedzieli się, jak przedstawiał się stan bezpieczeństwa w gminie w 2016 roku. Marek Jakubowski, kierownik iłowskiego komisariatu, zapoznał zebranych ze statystykami i ocenami.

Miniony rok w gminie należał do przeciętnych i w ogólnym rozrachunku nie zanotowano większej ilości zagrożeń w porównaniu z poprzednimi latami. Jednak, o ile w sumie można powiedzieć, że w całej gminie było w miarę bezpiecznie i spadła ilość przestępstw, o tyle zanotowany został duży wzrost wypadków drogowych. Pod tym względem 2016 rok można określić jako wyjątkowo tragiczny. Na 12 wypadków aż 4 skończyły się śmiertelnie. W tym jeden najtragiczniejszy, w którym ofiarą było kilkumiesięczne dziecko. Na drogach gminnych były ponadto 32 kolizje.
– To wynik bardzo dużego natężenia ruchu drogowego. W minionym roku było 60 mandatów na kwotę 9400 złotych i 39 pouczeń. Posterunek policji wykonał 371 interwencji zleconych przez jednostki policji lub administrację i 200 pozostałych interwencji. W sumie skontrolowano 1165 osób. Zatrzymanych zostało 10 dowodów rejestracyjnych oraz jedno prawo jazdy. Na drogach gminy policja zatrzymała 8 nietrzeźwych kierowców i 4 naruszenia zakazu sądowego – poinformował na sesji Marek Jakubowski.
Według przedstawionego raportu z komisariatu w Iłowie w roku 2016 nie było zagrożeń porządku publicznego. Jednak w tej kwestii jedna z radnych, Dorota Biernat sygnalizowała, że pojawiły się ostatnio drobne incydenty zakłócenia porządku. Co prawda policja od razu interweniuje, ale raczej nie powinna jeździć do tych zdarzeń na sygnale. Sprawcy rozrób znikają błyskawicznie i pojawiają się znów po odjeździe radiowozu. Marek Jakubowski zapewnił, że sprawa będzie przeanalizowana i z pewnością policjanci dołożą starań, aby ją załatwić.
Na terenie gminy zanotowano w ciągu roku tylko 6 włamań z kradzieżą, 6 oszustw, 2 rozboje i 3 przypadki posiadania narkotyków. Było też 10 przypadków przemocy w rodzinie. W sumie wykrywalność przestępstw jest na poziomie 64 procent.
Ogólnie stan bezpieczeństwa w gminie, jak zaznaczył Marek Jakubowski, jest odpowiedni, ale nadal trzeba wzmóc działania zwłaszcza w przypadku bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców. Zdecydowanie w bieżącym roku posterunek policji stawia na akcję uświadamiania dzieci i młodzieży szkolnej na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz bezpieczeństwa w sieci.
W związku z tym, że podwoiła się liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych (w stosunku do 2015 roku) policjanci z Iłowa wzmogą w tym roku kontrole, zwłaszcza trzeźwości kierowców, i zwracać będą uwagę na szybkość.
– Chcemy, aby poziom bezpieczeństwa drogowego polepszył się, i mam nadzieję, że uda nam się zmniejszyć ilość wypadków i kolizji – zaznaczył kierownik posterunku.
BN
Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz