Gmina Brochów pobiła rekord.

W gminie po raz pierwszy w jej dziejach udało się wypracować dodatkową, prawie milionową nadwyżkę budżetową. Dzięki temu możliwe będą kolejne, duże inwestycje. Część z nich już ruszyła a inne, jak budowa Centrum Usług Wspólnych, wystartuje w przyszłym roku.
Planujemy wiele inwestycji w gminie, gdyż udało nam się po raz pierwszy wypracować nadwyżkę budżetową w wysokości 850 tysięcy złotych. Uzyskana dzięki uczciwemu prowadzeniu spraw gospodarczych, rozwojowi naszej przedsiębiorczości oraz podwyżce w podatkach, w tym wzrostowi podatku CIT pozwoli na odważniejsze inwestowanie – mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.
Jednocześnie dodaje, że duży wpływ na to miały budżety Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Gminnego Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego, których kondycja również ma  wpływ na stabilizację finansową gminy.
Co roku przekazywaliśmy do GZGK od 150 do 200 tysięcy złotych. Jeszcze w 2015 roku Zakład miał 200 tysięcy złotych zadłużenia. Teraz nie tylko udało się je jemu spłacić, to jeszcze wypracował nadwyżkę. Gmina nie musi już teraz do niego dopłacać. Tym samym te fundusze, dotąd przekazywane GZGK można wykorzystać na inwestycje. To bez  wątpienia nasz sukces – cieszy się wójt Szymański.
GZGK z zysków zakupił mobilne WUKO i wóz asenizacyjny – oba do odbioru płynnych odpadów, a także rębak do gałęzi, pomocny przy przycinaniu drzew i czyszczeniu zakrzewień przy drogach. Mieszkańcy mogą je wypożyczać za drobną odpłatnością.
Z impetem ruszyły inwestycje drogowe. Kluczową jest droga wojewódzka nr 705. Przebiega ona częściowo przez gminę Brochów – odcinek od Śladowa. Remont około 1,5 km ma kosztować 2 252 925 złotych. Wartość robót w gminie przekraczała kwotę przetargu, ale dzięki uzyskaniu dodatkowych funduszy z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i  pomocy radnego Adama Orlińskiego, inwestycja rusza lada moment. Pierwsze prace ziemne już zostały wykonane. Finał przebudowy planowany jest do końca lipca.
Z inwestycji na drogach ma też ruszyć modernizacja tzw. Drogi Gruszowej. Gmina uzyskała już 200 tys. złotych dotacji. Z własnego budżetu dokłada 100 tys. złotych.
Aż w 80 procentach sfinansowana zostanie przebudowa mostu w Górkach. Gmina Brochów dokłada do jego remontu około 120 tys. złotych. Ponad 412 tys. złotych stanowić ma dofinansowanie pochodzące z tzw. środków kryzysowych. W sumie koszt remontu mostu w Górkach po stronie gminy to ponad 613 tys. złotych. Całość inwestycji  1 150 000 złotych.
Prace już ruszają. Termin zakończenia inwestycji 31 sierpnia. Na remont tego mostu mieszkańcy bardzo czekali – dodaje wójt.
BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz