Głupota czy brak świadomości.

Reklamy

Wielokrotnie na łamach Expressu Sochaczewskiego pisaliśmy o walających się na sochaczewskich ulicach śmieciach. Fakt, że są one zasłane wszelkiego typu odpadkami, to nie wina miejskich służb, ale części mieszkańców, którzy traktują ulice i chodniki, jak śmietnik.

Widać to szczególnie teraz, w czasie epidemii, gdy na ulicach – obok typowych śmieci: papierów, petów czy opakowań po różnego rodzaju produktach – pojawił się nowy rodzaj odpadów – są nimi rękawiczki. Te leżą praktycznie wszędzie. Dlatego przypominamy w trosce o zdrowie, zarówno tych, którzy to robią, jak i innych mieszkańców, że rękawiczek nie można wyrzucać na ulicę czy chodnik, ale do koszy. Podobnie postępujemy z maseczkami.

Dodajmy również, że wyrzucanie rękawiczek oraz maseczek na ulicę, świadczy nie tylko o braku kultury, ale również naraża przechodniów na zarażenie koronawirusem, który może znajdować się na rękawiczkach.

Dlatego przypominamy, że nie powinnyśmy pod żadnym pozorem zdejmować rękawiczek w miejscach, gdzie nie mamy możliwości dezynfekcji rąk oraz ich umycia. Przypominamy również, że aby prawidłowo zdjąć rękawiczki, powinnyśmy złapać palcami jedną z nich na wysokości nadgarstka i ściągnąć (unikając dotykania skóry) wywracając wewnętrzną stroną na wierzch. Następnie, włożyć palce gołej dłoni między drugą rękawicę a nadgarstek i zdjąć ją, zwijając wzdłuż dłoni, a potem naciągnąć na trzymaną w palcach pierwszą rękawicę. Obie wyrzucić do kosza i wtedy zdezynfekować i umyć ręce.

Z kolei przed nałożeniem maski ochronnej trzeba umyć ręce wodą i mydłem, lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie należy zakryć nos i usta maską, upewniając się, że materiał dobrze przylega do twarzy. Nie powinno się dotykać maski podczas jej używania, a gdyby to się stało, należy umyć dłonie lub je zdezynfekować. Maska powinna być wymieniona na nową, gdy tylko będzie wilgotna. Nie należy ponownie używać masek jednorazowych. Natomiast zdejmując maseczkę, trzeba chwycić ją za wiązanie z tyłu, a potem zdezynfekować dłonie. Pamiętajmy również o tym, że nie wolno dotykać przodu maski.

Przy okazji przypominamy również właścicielom sklepów, że do ich obowiązku należy sprzątanie terenu wokół sklepu, w tym chodnika. O porządek trzeba dbać nie tylko zimą, ale przez cały rok. Wynika to z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 5 ust. 1 pkt 4). Tymczasem z przestrzeganiem tego przepisu bywa różnie. Szczególnie widać to na terenach przylegających do marketów, gdzie zalegają sterty śmieci, w tym wyrzucone jednorazowe rękawiczki.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz