Geotermia coraz bliżej.

SOCHACZEW Prawdopodobnie pod koniec roku dowiemy się, czy sochaczewskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzyma dofinansowanie na budowę zakładu geotermalnego w Trojanowie.

Jak wynika z naszych informacji, wniosek PEC o wsparcie finansowe z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeszedł pozytywnie pierwszy etap weryfikacji. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby wniosek odpadł w kolejnych etapach. NFOŚ już zainwestował w sochaczewskie złoża geotermalne 10 milionów złotych, przeznaczając je na wykonanie odwiertu w ramach projektu „Polska Geotermia Plus”.

Potwierdził on istnienie pod Sochaczewem olbrzymich złóż słodkiej ciepłej wody. Ma ona temperaturę 44-47 stopni, mineralizację pół grama na litr a przepustowość złoża wynosi 190 m sześciennych na godzinę. Te parametry pozwalają na wykorzystanie jej nie tylko do celów grzewczych, ale i do zaopatrywania miasta w wodę pitną.

Aby tak się stało, należy wybudować zakład geotermalny, który wykorzystywałby ciepło pobrane z głębi ziemi, a wykorzystywaną do tego wodę, po jej uzdatnianiu kierowałby do miejskiej sieci wodociągowej. Budowa samego zakładu geotermalnego, jak i stacji uzdatniania wody, może wynieść kilkanaście milionów złotych, przy czym miasto może liczyć na wsparcie rządowe, wynoszące nawet 90 procent planowanych kosztów inwestycji.

dot

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz