Gdzie można kupić polisę OC na motocykl?.

Systematyczny wzrost popularności motocykli i innych jednośladów sprawia, że pojawia się też większe zainteresowanie możliwością zakupu atrakcyjnej polisy OC. Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe również dla właściciela dwukołowca, a za jego brak grożą wysokie kary pieniężne. Gdzie może kupić tanią polisę na motocykl i na jaką kwotę musisz przygotować domowy budżet?

Ubezpieczenie OC obowiązkowe również dla jednośladów

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej jest regulowany Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W myśl zapisów tego dokumentu polisę musi wykupić każdy, kto prowadzi pojazd mechaniczny. Dokument określa tym terminem pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę, które zostały zdefiniowane w Prawie o ruchu drogowym. OC obowiązuje również w przypadku pojazdów wolnobieżnych.

Zgodnie z powyższym wykazem do grupy pojazdów objętych obowiązkowym OC zalicza się również motocykl. Wykupienie ubezpieczenia na jednoślad odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku samochodów osobowych. Oznacza to, że właściciel musi podać ubezpieczycielowi wszystkie wymagane informacje na temat pojazdu oraz dane osobowe. Na tej podstawie firm wylicza składkę. Różnice w jej wysokości są znaczne, dlatego przed wyborem oferty warto porównać propozycje różnych towarzystw.

Porównywarka ubezpieczeń OC

Jednym z narzędzi przydatnych do poszukiwania korzystnej oferty ubezpieczeniowej jest wyszukiwarka internetowa. W przypadku samochodu osobowego możesz skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Formularz nie jest skonstruowany z myślą o właścicielach motocykli, co nie oznacza, że nie jest dla nich przydatny. Wybierając opcję jednośladu, otrzymujesz dostęp do listy kalkulatorów OC, które zamieszczają na swoich stronach poszczególne towarzystwa. Są to np. firmy Proama i Generali.

Na konkretnej stronie ubezpieczyciela otrzymujesz do dyspozycji formularz, w którym wpisujesz wszystkie potrzebne dane. Są to informacje podobne do tych, które podają właściciele samochodów osobowych i dostawczych, korzystający z wyszukiwarki i porównywarki. Oferta przedstawiona na stronie ubezpieczyciela będzie przygotowana konkretnie dla Ciebie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz przeprowadzić kalkulacji na kilku stronach i porównać ich samodzielnie.

Kto oferuje ubezpieczenia OC dla motocyklistów?

Pomimo coraz większej liczby motocykli jeżdżących po polskich drogach nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie polisę OC przeznaczoną dla ich właścicieli. Możesz ich jednak znaleźć wiele, co pozwala na dokonanie porównania i wybór najlepszej opcji. Obliczanie składek opiera się na tych samych podstawach co w przypadku samochodów osobowych. Dlatego na ich wysokość będą mieć wpływa Twój wiek, doświadczenie za kierownicą, stan cywilny czy model i marka motoru. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-oc-i-ac-motocykla.

Do ubezpieczycieli, którzy proponują ubezpieczenie motocykla, zaliczają się między innymi:

Allianz Direct,

Proama,

Compensa,

Link4,

Uniqa,

mtu24,

Generali,

PZU

Ergo Hestia.

Koszt takiego ubezpieczenia jest różny zależnie od modelu motocykla. Najtańsze można kupić nawet za 116 zł (Suzuki RM 250 z 2004 r., pojemność silnika 249 cm3, właściciel w wieku 47 lat). Ubezpieczyciele proponują też różne opcje dodatkowe takie jak holowanie motocykla czy zniżki za korzystanie z usług konkretnych firm. Z tych ostatnich jest znane Generali, które promuje korzystanie ze stacji paliw Circle K, sklepów Inter Cars oraz fotelików samochodowych i bagażników z konkretnych firm.

Wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też właścicielom motocykli możliwość wykupienia ubezpieczenia AC. Zapewnia ono dodatkową ochronę, wykraczającą poza zakres obowiązkowej polisy OC. AutoCasco na motor kupisz w Compensie, PZU, Warcie, Allianz, Benefii i Ergo Hestii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz