Gabaryty oddamy za darmo.

Reklamy

Już wkrótce na terenie Sochaczewa powstanie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie mieszkańcy miasta będą mogli dostarczyć zużyte urządzenia elektryczne oraz odpady wielkogabarytowe. Nie będzie za to ogólnomiejskich zbiórek odpadów wielkogabarytowych.

 Sprawą utworzenia w Sochaczewie nowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zajmą się radni na sesji, która prawdopodobnie odbędzie się w pierwszej dekadzie maja. Spotkanie radnych miało pierwotnie odbyć się w połowie kwietnia, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną zostało przesunięte o kilka tygodni.

 Dopinanie szczegółów

Jak mówi Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa, nadzorujący w Urzędzie Miejskim między innymi sprawy związane z gospodarką komunalną, obecnie uzgadniane są ostatnie szczegóły dotyczące lokalizacji punktu, jego godzin pracy, przyjmowanych odpadów, warunków, jakie mieszkańcy będą musieli spełnić, by bezpłatnie skorzystać z usług PSZOK.

– W tej chwili trwają rozmowy z podmiotem, który miałby prowadzić na nasze zlecenie taki punkt. Proponujemy dogodną lokalizację w mieście, a nie poza nim. Punkt byłby przeznaczony tylko dla naszych mieszkańców. Mamy konkretne propozycje i liczę, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie już za kilkanaście dni, na majowej sesji – mówił Dariusz Dobrowolski.

Natomiast z naszych niepotwierdzonych informacji wynika, że punkt miałby się znajdować na terenie oczyszczalni ścieków i byłby prowadzony przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Dodajmy, że dotychczas na terenie dawnego Chemitexu działał wspólny PSZOK, do którego odpady mogli dostarczać mieszkańcy miasta oraz gmin: Sochaczew, Rybno, Teresin, Brochów, Młodzieszyn i Iłów. W imieniu siedmiu samorządów przetarg na prowadzenie punktu ogłosiła gmina Sochaczew, jednak z końcem lutego umowa wygasła. W tej sytuacji miasto dwa razy ogłaszało przetarg na prowadzenie PSZOK (18 lutego i 5 marca), niestety bezskutecznie, bo żadna firma nie była zainteresowana kontraktem, nie wpłynęła nawet jedna oferta.

 Zbiórki z wadami

Także w maju wejdą w życie zapisy nowej umowy zawartej przez ratusz z firmą Partner odpowiedzialną za zgodny z prawem odbiór, transport i utylizację odpadów komunalnych wytwarzanych w sochaczewskich domach i mieszkaniach. Jak wynika z naszych informacji, w myśl tej umowy miasto rezygnuje z prowadzenia ogólnomiejskich zbiórek odpadów wielkogabarytowych.

Dlaczego? Otóż do wyznaczonych punktów podrzucano odpady niebezpieczne, wymagające utylizacji w specjalistycznych zakładach, co jest niezwykle kosztowne, np. akumulatory, szkło hartowane, szyby i części samochodowe. Tymczasem każdy mieszkaniec ma obowiązek oddać zużyty akumulator w sklepie, gdzie kupuje nowy. Podobnie szyby samochodowe można pozostawić w warsztacie naprawczym. Po drugie, do nienadzorowanych punktów zbiórki podrzucano odpady wytwarzane w zakładach usługowych i resztki poprodukcyjne. Ponadto do Urzędu Miejskiego docierały sygnały, że podczas zbiórek odpadów wielkogabarytowych do Sochaczewa swoje śmieci przywozili także mieszkańcy ościennych gmin. W ocenie urzędu nieuczciwe wobec mieszkańców byłoby przyzwalanie na takie praktyki. Osoby wnoszące opłaty śmieciowe nie mogą finansować utylizacji odpadów wytwarzanych przez mieszkańców sąsiednich gmin czy przez podmioty gospodarcze (co firmy mają zrobić z odpadami – regulują odrębne przepisy).

Dotychczas miasto płaciło firmie Partner zryczałtowaną stawkę miesięczną za odbiór odpadów. Od 1 maja to się zmieni i stosowane będzie rozliczenie powykonawcze, czyli samorząd zapłaci za faktyczną ilość odpadów zebranych z terenu miasta w ostatnim miesiącu. Tym bardziej każdemu z nas powinno zależeć na tym, by strumień odpadów był jak najmniejszy – podkreśla Dariusz Dobrowolski.

Dodajmy, że również na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni mają podjąć decyzję o zmianie stawek opłat za wywóz śmieci. Obecnie podstawowa stawka miesięczna od mieszkańca to 19 zł, nowa ma wynosić 23 złote, a gdy właściciel domu zadeklaruje kompostowanie – 20 zł. Nowe stawki miałyby wejść w życie od 1 czerwca.

UM/dot

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz