Faceci od jajka apelują – badaj się.

Listopad jest miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Na całym świecie prowadzona jest kampania profilaktyki zdrowotnej Movember. W tym roku do akcji włączyli się rugbiści z reprezentacji Polski. Jednym z jej ambasadorów jest zawodnik sochaczewskiego Orkana – Michał Szwarc.

Movember (tzw. wąsopad) to akcja społeczna zapoczątkowana w 1999 roku w Australii. Idea kampanii jest prosta – przez cały miesiąc mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.

O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów, na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. Co roku w Polsce na nowotwór jądra zapada ponad 1,5 tysiąca mężczyzn, a na raka prostaty nawet 15 tysięcy. Warto podkreślić, że problem nie dotyczy jedynie starszych panów, lecz wszystkich, w każdym wieku, dlatego do tegorocznej akcji włączyli się m.in. młodzi zawodnicy reprezentacji Polski w rugby siedmioosobowym, przygotowujący się do Igrzysk Europejskich, które odbędą się w 2023 roku w Krakowie. Jednym z ambasadorów kampanii Movember Polska 2020 jest utalentowany 19-letni zawodnik RC Orkan Sochaczew – Michał Szwarc.

– Do udziału w akcji namówił nas Polski Związek Rugby. Nikt z chłopaków z kadry nie miał nic przeciwko. Chętnie się zgodzili. Jest w tym też trochę symboliki, w końcu akcje promują „faceci od jajka”. Może dzięki temu więcej mężczyzn zatroszczy się o swoje zdrowie. Nie jest to żaden wstydliwy temat. Uważam, że przynajmniej ten jeden miesiąc w roku warto o tym przypominać. Przyznaję, że pierwszy raz w życiu zapuszczam wąsy i są już tak długie, że powoli zaczynają się kręcić – powiedział nam Michał Szwarc.

W ramach kampanii na terenie całego kraju organizowane są bezpłatne badania USG i przeprowadzane testy PSA (każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest on w normie to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo).

Najbliższej Sochaczewa zbadać się będzie można w Warszawie, przy ul. Puławskiej 2 (Plac Unii City Shopping), w sobotę 28 listopada w godzinach 10:30 – 20:30. Więcej szczegółów o tegorocznej edycji tej wyjątkowej akcji promującej profilaktykę zdrowotną u męzczyzn można przeczytać na stronie www.movember.pl oraz https://wydarzenia.ngo.pl/330361-movember-polska-2020

Źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz