Energop chce kształcić spawaczy i monterów.

Rozmowa z Krzysztofem Czarneckim   z– Dyrektorem ds. Produkcji spółki ENERGOP

 W ostatnim czasie wiele dzieje się u Państwa w Spółce. Dużym echem odbiła się wiadomość o wysokim dofinansowaniu na modernizację zakładu produkcyjnego ENERGOP.

Tak, to prawda. Otrzymaliśmy dofinansowanie z FRP w wysokości 16 mln zł oraz 7 mln zł dokapitalizowania z ARP S.A. na rozbudowę hal oraz zakup nowoczesnych maszyn, co w rezultacie pozwoli na rozwój ENERGOP i zwiększenie możliwości produkcyjnych. Jesteśmy właśnie na finiszu rozbudowy hal, trwają ostatnie prace wykończeniowe i już niebawem zyskamy ponad 4 tysiące mkw, nowych powierzchni. Zakupiliśmy wiele maszyn i urządzeń. Mamy coraz większe możliwości, co w niedalekiej przyszłości pozwoli pozyskiwać jeszcze większe kontrakty, również w oparciu o generalne wykonawstwo. Całość realizowanej właśnie inwestycji to blisko 23 mln zł, a więc jest to naprawdę duży wkład w rozwój ENERGOP.

Ten rok nie jest łatwy dla gospodarki z oczywistej przyczyny szalejącej pandemii koronawirusa. Czy Państwo również odczuwacie skutki tego stanu rzeczy?

Niestety, przeważająca większość branż ucierpiała na pandemii koronawirusa i nie ominęło to również naszej Spółki. W związku z tym, że gro kontraktów to kontrakty zagraniczne, przetargi się opóźniają, ale w ostatnim czasie widzimy coraz większy ruch na rynku i z niecierpliwością czekamy na wyniki przetargów i podpisanie umowy na kolejne duże zakresy prac. Jednakże cieszymy się, że mimo wszystko nie zatrzymaliśmy produkcji, realizujemy kontrakty dla krajowych kontrahentów, a od 2 lat coraz większe zlecenia pozyskujemy również na montażach. Jako Dyrektor Produkcji mam także osobistą satysfakcję, że od początku pandemii i tzw. lockdown’u, nie zostały podjęte decyzje o zwalnianiu pracowników. Wspólnie z Prezesem Zarządu i kadrą Zarządzającą chcemy przede wszystkim utrzymać miejsca pracy, bo za każdym naszym pracownikiem stoi jego rodzina. Mając podobną wizję rozwoju Spółki, łatwiej jest podejmować strategiczne decyzje, niekiedy trudne, i za tą współpracę dziękuję pracownikom i Zarządowi.

Spółka jest dużym przedsiębiorcą, korzystacie też zapewne z podwykonawców. Jak radzicie sobie Państwo na co dzień z ryzykiem zarażenia koronawirusem?

Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy, to nie tylko dbałość o naszych pracowników, co stawiamy na pierwszym miejscu, ale również dbałość o interes firmy. I właśnie dlatego wprowadziliśmy pomiary temperatur, specjalne ankiety, ograniczyliśmy ilość spotkań służbowych do niezbędnego minimum, zmieniliśmy godziny rozpoczęcia pracy na produkcji czy zainwestowaliśmy w zakup ozonatorów. Mamy jednakże świadomość, że każdy dzień może nas postawić w innej sytuacji. A przecież sytuacja niepewności dotyka nas wszystkich na każdym kroku w codziennym życiu.

Dlaczego zatem chcecie Państwo akurat teraz zatrudniać nowe kadry? Czy macie konkretny plan na przyszłość i perspektywę rozwoju dla tych pracowników?

Zdecydowanie tak. Patrząc na naszą krajową gospodarkę oraz rozwój Polski w ostatnich latach, czy inwestycje na arenie międzynarodowej, musimy szkolić młode pokolenia fachowców w takich dziedzinach, jak spawacze czy monterzy. Są to zawody z przyszłością, a popyt na rynku jest tak duży, nawet w czasie pandemii, że pozyskanie pracowników nie jest łatwe. Postanowiliśmy więc podejść do tego globalnie. Chcemy, żeby młodzi ludzie uczyli się pod okiem naszych fachowców, zdobywali certyfikaty spawalnicze i doświadczenie. Jako Spółka Skarbu Państwa czujemy się odpowiedzialni za kształcenie młodych ludzi, którzy dzięki nabytym umiejętnościom będą zawsze pożądani na rynku pracy.

Proponujecie zatem podwójną korzyść dla młodych osób – zatrudnicie i wyszkolicie?

Posiadamy na terenie ENERGOP Szkółkę Spawalniczą oraz uprawnienia do wydawania certyfikatów spawalniczych. Jesteśmy otwarci na zatrudnienie osób młodych bez doświadczenia, jak również spawaczy, którzy pierwsze spawy mają już dawno za sobą. Chcemy również uczyć młodych monterów, ponieważ poszerzając profil działalności Spółki i proponując oferty kompleksowe, zależy nam na posiadaniu wysoko wykwalifikowanej własnej kadry monterów. W tych czasach pandemii jakże cennym okazało się zatrudnienie na umowę o pracę, bo ta forma jest stabilna w sytuacjach takich jak ta –   koronawirusa, który niepostrzeżenie wpłynął na całą światową gospodarkę. I taką formę pracy zapewniamy.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak zachęcić do kontaktu wszystkich, którzy swoją przyszłość wiążą z zawodem spawacza czy montera.

Dziękuję za rozmowę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz