Ekstremalne wyzwanie.

fot. archiwum

Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa została odwołana z powodu zagrożenia koronawirusem. Miała odbyć się wiosną, tuż przed Świętami Wielkiej Nocy. Teraz jednak następuje powrót do tej wyjątkowej tradycji, która w Niepokalanowie zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.

Chętni mogą już zgłosić swój udział. Można to zrobić poprzez stronę internetową www.edk.org.pl. Ekstremalna Droga Krzyżowa w gminie Teresin zaplanowana jest na piątek, 18 września. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 20.00 w Bazylice w Niepokalanowie. Potem wierni przejdą w samotności, w ciszy, w modlitwie ponad 43 km i wrócą do Niepokalanowa.

Jak informują koordynatorzy, od godziny19.30 będzie okazja do nabycia pakietów startowych. Tegoroczna trasa wiedzie z Niepokalanowa przez: Piasecznicę, Witoldów, Mikołajew, Kawęczyn, Szymanów, Kaski, Regów, Cegłów, Bożą Wolę, Bramki, Nowy Łuszczewek, Pawłowice, Masznę, Paprotnię i Niepokalanów. Na tę trasę w przeważającej części składają się drogi asfaltowe o niskim natężeniu ruchu. Tylko kilka kilometrów to drogi gruntowe. Po drodze dwa razy uczestnicy przejdą przez trasę kolejową Sochaczew-Warszawa oraz dwa razy przez ruchliwą trasę Poznań-Warszawa.

– Pamiętać należy, że trasa EDK przeznaczona jest dla osób zdrowych, sprawnych fizycznie i przyzwyczajonych do długiego marszu. Pokonywana nocą jest bardziej męcząca niż w dzień i należy się do niej przygotować fizycznie i psychicznie, a każdy uczestnik idzie na własną odpowiedzialność. Ponadto osoby promujące udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej nie zapewniają powrotów, ani innej pomocy. Nie są w sensie prawnym organizatorami wyprawy. Zgodnie z prawem przejście ma charakter prywatnego, długiego spaceru. Bezpieczeństwo na trasie w głównej mierze zależy od nas samych – wyjaśnia Zbigniew Waszkiewicz, koordynator EDK Niepokalanów.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat EDK w gminie Teresin oraz wskazówki, jak się do niej przygotować, dostępne są na stronie internetowej edk.org.pl Warto też dodać, że na swój smartfon można pobrać specjalną aplikację EDK, która będzie przewodnikiem na trasie.

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz