Ekologiczni partyzanci w akcji

fot.podglądowe

SOCHACZEW   Stowarzyszenia Kultura Działania ruszyło z kolejną, ambitną inicjatywą na rzecz Sochaczewa i jego okolic. Tym razem z początkiem kwietnia rozpoczęli akcję Ekologiczna Partyzantka, czyli „Zazieleniajmy Sochaczew”. Celem działań jest posadzenie jak największej ilości szlachetnych odmian drzew w mieście.

Problem wycinki nie tylko dotyczy Sochaczewa, ale też okolic miasta i powiatu sochaczewskiego. W ostatnich latach za sprawą wprowadzenia bezmyślnych przepisów, wycięto tysiące drzew, zarówno w lasach, jak i na terenach miejskich. Drzew, które nie tylko dają tlen, ale neutralizują zanieczyszczenia, regulują temperaturę i wilgotność powietrza oraz wpływają pozytywnie na psychikę – mówi Katarzyna Pyś – Fabiańczyk, jedna z inicjatorek akcji. Jak dodaje, pod pretekstem bezpieczeństwa na rzeź poszły kilkudziesięcioletnie, zdrowe drzewa tylko dlatego, że była na to zgoda. Jedynym wyjściem z tej patowej sytuacji jest nie tylko pisanie petycji i protestowanie, ale też społeczne nasadzenia nowych drzewek.

Partyzantka ekologiczna, to jest nasz twórczy odzew przeciw zabetonowaniu przestrzeni miejskiej, niepotrzebnym wycinkom i niszczeniu przyrody. Już dziś w Sochaczewie można znaleźć małe platany, jarzębiny, buki i dęby. Chcemy, by nasze miasto nie było betonową pustynia, a piękną oazą zieleni – dodaje pani Katarzyna.

Organizatorzy akcji zachęcają jednocześnie osoby, które sadzą drzewka samodzielnie i z własnej woli, aby też pokazały na zdjęciach swoje roślinki oraz ich lokalizację.

Pamiętajcie tylko, aby akcja była dobrze przygotowana. Sadzenie musi być w miejscach nie stwarzających zagrożenia i nie ograniczające widoczności na drodze. Unikać też trzeba sadzenia drzew pod liniami wysokiego napięcia. Zbierzcie się w grupę, umówcie z przyjaciółmi, rodzicami, dziećmi, sąsiadami i sadźcie. Jest to niezwykle proste zadanie i zajmuje tylko kilka minut – zachęcają organizatorzy akcji.

Stowarzyszenie Kultura Działania specjalne podziękowania – za wsparcie w akcji nasadzeń drzew – przekazuje Nadleśnictwu Radziwiłów za przekazanie części drzewek wraz z instrukcją, jak należy je sadzić i pielęgnować. Ekologiczni partyzanci mają nadzieję, że drzewka nie padną ofiarą wandali i uda im się wyrosnąć na dorodne drzewa.

BN

Fot. SKD Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz