Ekobusy dojechały.

Reklamy

Sochaczewski Zakład Komunikacji Miejskiej wzbogacił się w ubiegłym tygodniu o dwa nowe autobusy. W zajezdni ZKM pojawiły się pierwsze elektryczne pojazdy zakupione w ramach projektu „Sochaczewski Eko – bus”. Trzeci, ostatni w pełni elektryczny Solaris ma dotrzeć do Sochaczewa najpóźniej na początku kwietnia.

Dobiega końca realizacja jednego z największych w ostatnich latach projektów miejskiego samorządu, jakim jest Sochaczewski Eko – bus”. Jego wartość, to prawie 10 milionów złotych, z których 72 procent to środki pozyskane z funduszy zewnętrznych.

Komunikacyjna rewolucja

Dzięki tym środkom w ubiegłym roku na ulicach Sochaczewa pojawiły się dwa nowe spalinowe autobusy. Ustawiono również 26 nowych wiat przystankowych, a część z nich wyposażono w stojaki dla rowerów. Na przystankach zamontowano także tablice elektroniczne z wyświetlanym rozkładem jazdy. Pojawią się one na pięciu przystankach: przy dworcu PKP, na placu Kościuszki, przy Szpitalu Powiatowym, przy ulicy Traugutta (przystanek obok parku) oraz na „Okrąglaku” w Chodakowie. Na tablicach będą wyświetlane godziny odjazdu pięciu najbliższych autobusów. Do tego na placu Kościuszki oraz przed dworcem PKP ustawiono biletomaty, w których możemy nie tylko kupić bilet jednorazowy, ale również sprawdzić ważność biletu miesięcznego oraz go doładować.

Z kolei w biurze ZKM powstał Punkt Personalizacji i Sprzedaży Kart, można nabyć bilet miesięczny w formie plastikowej karty. Dodajmy, że punkt został wyposażony w aparat cyfrowy do wykonywania zdjęć wykorzystywanych później do bezpośredniego wydruku imiennych kart. Po wykonaniu fotografii wprowadzane do systemu będą dane umożliwiające stworzenie indywidualnej karty, w tym zaprogramowanie okresu jej ważności i należnych ulg wynikających z Sochaczewskiej Karty Mieszkańca.

Dwa już są, będzie trzeci

Ale na tym nie koniec. W zajezdni ZKM zamontowano również punkt ładowania elektrycznych autobusów. Mieści się on w specjalnie do tego zaadoptowanej hali. To właśnie tam będą parkowały elektryczne autobusy, na których zakup miasto otrzymało 5,6 miliona złotych dotacji.

– Dwa z nich już do nas dotarły, kolejny powinien zostać dostarczony do Sochaczewa przez firmę Solaris w ciągu dwóch tygodni – powiedział nam Krzysztof Sieczkowski, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej. Kiedy jednak wyjadą one na trasę, tego nie wiadomo. Jest to spowodowane tym, że kierowcy mający nimi im jeździć, muszą przejść specjalistyczne przeszkolenie. A to – jak wynika z naszych informacji – zostało wstrzymane przez dostawcę pojazdów ze względu na panujące zagrożenie epidemiologiczne.

Dodajmy, że mające wyruszyć na ulice miasta autobusy, będą mogły na jednym doładowaniu przejechać 150 kilometrów. Zmieści się w nich minimum 80 pasażerów, z których najmniej 22 znajdzie dla siebie miejsce siedzące. Autobusy zostaną wyposażone m.in. w funkcję obniżania wejścia podczas postoju na przystankach, a przy środkowych drzwiach znajdzie się rozkładana rampa najazdowa dla wózków inwalidzkich lub dziecięcych. Autobusy zostaną również wyposażone w trzy elektroniczne kasowniki, tablicę informacyjną wyświetlająca m.in. numer linii, nazwę przystanku bieżącego, następnego, docelowego i aktualny czas. Do tego dojdzie klimatyzacja. W każdym z pojazdów znajdzie się także kilka podświetlanych wejść USB umożliwiających w czasie podróży doładowanie baterii telefonów i tabletów. Do tego dojdzie sześć kamer monitorujących.

Pojazdy, które trafią do ZKM, będą posiadały termiczne szyby, osłony antyhałasowe oraz klimatyzację. Natomiast zamontowane w pojazdach siedzenia będą wykonane z tworzywa odpornego na zarysowania i graffiti, oraz będą łatwozmywalne. Dodajmy, że o trasie ma informować podróżnych – poza elektronicznymi wyświetlaczami – głos lektora.

Jerzy Szostak

Fot.: Krzysztof Owczarczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz