Dzieje miasta odkryte.

W sobotę 6 czerwca po przerwie swoje podwoje otworzyło Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Placówka zainaugurowała działalność wystawą „Z dziejów Sochaczewa”, na której zaprezentowane są zabytki dokumentujące historię miasta od XIV wieku do 1939 roku.

Eksponaty rozmieszczone zostały w czterech salach, które odpowiadają tematycznie prezentowanej wystawie. Pierwsza z nich pokazuje średniowieczny i nowożytny Sochaczew. Na zwiedzających czekają liczne zabytki i materiał odnaleziony podczas badań archeologicznych, a zwłaszcza efekty wykopalisk prowadzonych w zeszłym roku. Muzealnicy pokazują przedmioty odnalezione podczas wykopalisk w rejonie ulic: Staszica, Warszawskiej i Podzamcze, m.in. monety, przedmioty ze złota, gliniane fajki, buty, kule armatnie. W drugiej sali dotyczącej Zamku Książąt Mazowieckich pokazana jest historia związana z jego powstaniem. W związku z tym pokazane są zabytki odnalezione podczas badań archeologicznych prowadzonych zarówno na podzamczu, jak i na samym zamku. Podczas prac archeologicznych przy budowie nowego amfiteatru odnaleziono m.in. ponad 800 płytek pochodzących z pieca kaflowego z pierwszej połowy XVII wieku. Część z nich wyeksponowano w gablocie. Pracownicy muzeum pokusili się również o stworzenie repliki pieca. Została ona wykonana ze specjalnie odtworzonych komputerowo naklejek.

Sala trzecia, to Sochaczew w XIX i XX wieku. W tej części są gabloty z przedwojennymi zdjęciami miasta, ale także historia sochaczewskiej Straży Pożarnej, OSP, Policji, czy przedwojennych aptek. Osobna gablota dedykowana jest sochaczewskim Żydom oraz historii ruchów wyzwoleńczych w XIX wieku. Jest tu oryginalna półszabla będąca na wyposażeniu ówczesnych funkcjonariuszy policji.

­– W jednej z gablot umieszczono historyczne banknoty – carskie ruble, polskie marki. Pokazane zostaną zdjęcia np. sklepu tytoniowego w Sochaczewie, czy tak zwanego sklepu kolonialnego, oryginalne zaświadczenie o licencji na patefony, przedmioty pochodzące z dwóch sochaczewskich aptek panów Siekierskiego i Czarneckiego – mówi Michał Górny, kierownik działu zbiorów i archeologii.

Ponadto w głównej sali muzealnicy zrekonstruowali  przedwojenne biuro starosty sochaczewskiego. Utworzony został również „kącik chopinowski”, gdzie zobaczymy kilkanaście plakatów koncertowych z okresu międzywojennego, czy urodzin marszałka Piłsudskiego.

Wystawa „Z Dziejów Sochaczewa” czynna jest od tej soboty, 6 czerwca i działać będzie cały okres wakacyjny.

oprac. BN

Fot. MZSiPBnadB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz