Działka dla geotermii.

Radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej zdecydowali o przekazaniu w dzierżawę Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Sochaczewie prawie hektar gruntów wokół odwiertu geotermalnego w Trojanowie. To kolejny krok w budowie w tym miejscu zakładu geotermalnego, z którego będzie pozyskiwane ciepło do ogrzania miasta oraz woda mająca zasilić sochaczewskie wodociągi.

Przypomnijmy, że wykonany w Trojanowie odwiert potwierdził przypuszczenia naukowców o znajdujących się pod Sochaczewem zasobach słodkiej, gorącej wody. Jej temperatura to 45 stopni, a mineralizacja jest poniżej 0,5 g. Jest to wynik dużo lepszy niż te z odwiertów, z których obecnie pobierana jest woda trafiająca do miejskiej sieci wodociągowej.

Sochaczewskie złoże geotermalne charakteryzuje się również bardzo dobrym samowypływem, wynoszącym 190 metrów sześciennych wody na godzinę. Dla porównania, wszystkie istniejące obecnie sochaczewskie ujęcia wody dają łącznie 200 metrów sześciennych na godzinę. Tak dobry samowypływ powoduje, że nie trzeba będzie budować systemu pomp ssących, dzięki którym woda byłaby dostarczana na powierzchnię. Istotne jest również to, że dzięki niskiej mineralizacji nie trzeba będzie pobranej wody wtłaczać ponownie pod ziemię, co wiązałoby się z koniecznością wykonania nowego, tzw. zrzutowego odwiertu. A to kosztowałoby około 10 mln zł. W przypadku Sochaczewa po ochłodzeniu woda będzie wykorzystywana do celów komunalnych.

Ile ma to wszystko kosztować? Według wstępnych wyliczeń realizacja całej inwestycji wyniosłaby około 17,5 miliona złotych netto. Z czego budowa samego zakładu geotermalnego to 8,5 mln zł. Z kolei na rozbudowę i modernizację istniejącego systemu przesyłu ciepła trzeba byłoby wydać 4 miliony. Natomiast budowa Stacji Uzdatniania Wody pochłonęłaby 2 miliony zł.

jur

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz