Dwa lata z dużym ekranem.

Z Katarzyną Rospędowską, inicjatorką i koordynatorką teresińskiego projektu „Kino za Rogiem” rozmawia Marcin Odolczyk
 W styczniu 2015 roku na mapie kulturalnej gminy Teresin pojawił się kolejny, ważny punkt. Jest nim Kino za Rogiem, czy mogłabyś bliżej przedstawić kulisy tego pomysłu?
 To akurat dość zabawna historia. Po udanych doświadczeniach wakacyjnych warsztatów filmowych dla młodzieży, zaczął nam chodzić po głowie pomysł, aby zorganizować w TOK-u coś na kształt dyskusyjnego klubu filmowego, czy właśnie małego kina. Szukając pomysłów, natknęłam się na projekt „Kino za Rogiem”, ale myślałam, że jest już za późno. Z informacji wynikało, że środki przeznaczone na ten projekt zostały już rozdane. Tuż przed tym, kiedy miałam się odezwać do koordynatorów z zapytaniem o możliwość dołączenia do programu, dostaliśmy telefon od wójta Marka Olechowskiego z informacją, że jest właśnie u niego ktoś z Kina za Rogiem z propozycją współpracy. Okazało się, że w tym czasie Kino za Rogiem poszukiwało 20 gmin mazowieckich do utworzenia małych kin społecznościowych i spełnialiśmy ich oczekiwania. Z marszu odbyło się pierwsze spotkanie i uznaliśmy, że w takiej sytuacji musimy z tym ruszyć i już!
 Minęły dwa lata funkcjonowania teresińskiego kina, jak oceniasz ten okres?
 Pierwszy rok to czas euforii. Projekt ruszył, rozkręcał się i my razem z nim. Widzowie przychodzili tłumnie i chętnie, z ciekawości i chęci korzystania z nowej możliwości spędzania wolnego czasu. Potem przyszedł czas mojego urlopu macierzyńskiego i kinem zajął się Daniel Staniak. To był trudny czas, czas osiągnięcia pewnej stagnacji i szukania nowych pomysłów. Myślę, że Daniel wyszedł z tego obronną ręką. Od września działamy znowu wspólnie i walczymy, są okresy lepsze i gorsze, jak to w każdej dziedzinie sztuki. Ale mamy ciągle nowe pomysły, wdrażamy je w życie, planujemy. Na pewno nie osiadamy na laurach.
 Czyli, patrząc z perspektywy tych 24 miesięcy, warto było?
 Warto. To jednak setki widzów, dziesiątki już obejrzanych filmów, mnóstwo zabawy i nowych możliwości. Kino towarzyszy nam w feryjnych i wakacyjnych zajęciach, daje nam dużo nowych opcji na pełniejsze korzystanie z naszego ośrodka kultury.
 Czy dwuletnie urodziny były przez Was jakoś szczególnie świętowane?
 Drugie urodziny przypadły akurat mniej więcej w okresie długiego weekendu na początku stycznia i świętowaliśmy wypoczywając, bądź orszakując. Tuż przed nowym rokiem zorganizowaliśmy w kinie intensywne dwa dni zajęć dla dzieci z prawdziwym balem, to można uznać za wstęp do świętowania. Ale karnawał w tym roku długi, okazji jest jeszcze dość. Między innymi świętować będziemy z małymi widzami i ich opiekunami podczas bajkowego poranka filmowego 28 stycznia. Zapraszamy serdecznie.
 Na jakie projekcje mogą liczyć widzowie Kina za Rogiem?
 Kino ambitne, ale też rozrywkowe, filmy wyprodukowane na całym globie, nagradzane na festiwalach, ale też kameralne formy, czy kontrowersyjne tematy, o które trudno w wielkich multipleksach. Czyli dla każdego coś miłego. Tak było od początku i to się nie zmieni.
 Każdego miesiąca Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji ocenia krajowe Kina za Rogiem. W gronie wyróżnianych niejednokrotnie był też Teresin.
 To prawda, ale nie to jest naszą zachętą do dalszej pracy. Oczywiście miło osiągać wyniki w takich kategoriach jak „Największa liczba projekcji, czy „Największa liczba widzów”, ale jeśli jest taki miesiąc, że projekcji jest mniej, albo na seansie jest obecny jeden widz (bo gramy dla każdego), lecz satysfakcja z tego co się zobaczyło jest ogromna, to też jest sukces.
 W naszej rozmowie nie mogę poruszyć tematu projekcji „live”. Czy i kiedy doczekamy się momentu, że w Teresinie obejrzymy na dużym ekranie transmisje z największych imprez sportowych czy rozrywkowych, bo zainteresowanie na pewno byłoby duże?
 To zależy od opiekuna naszego projektu. W grudniu odbyło się spotkanie animatorów kina i byliśmy informowani o tym, nad czym projektodawcy pracują, i proszę mi uwierzyć, że działają na szeroką skalę. Myślę, że to kwestia czasu.
 Gratulując drugich urodzin stacjonarnego kina w Teresinie, proszę powiedzieć, czego najlepiej można Wam życzyć?
 Rewelacyjnej i bogatej biblioteki filmowej oraz usatysfakcjonowanych widzów. Ale o to drugie to sami musimy się postarać.
 Zatem dziękując za rozmowę, trzymam kciuki, by się spełniło.
 Ja również dziękuję i korzystając z okazji, zapraszam wszystkich miłośników dużego ekranu na projekcje do naszego kameralnego Kina za Rogiem!
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz