Drugie podejście do szczepionek.

fot.pixabay
Jak donoszą ogólnopolskie media, w tym roku szczepionki przeciw grypie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że znikają z aptek na pniu. Wiele punktów prowadzi zapisy chętnych i gdy otrzyma kilkanaście ampułek, tego samego dnia preparat znika z aptecznych lodówek. Na brak szczepionek na rynku skarżą się też hurtownie leków.

Jak przekonuje Państwowy Zakład Higieny warto się szczepić, gdyż grypa jest ostrą chorobą zakaźną, atakuje drogi oddechowe, ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych, wywołuje kaszel, ból gardła, katar, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, głowy. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.

Na zachowanie szczególnie narażone są osoby starsze i personel medyczny, dlatego od lat sochaczewski ratusz organizuje jesienią akcję darmowych szczepień obejmującą kilkuset seniorów wieku 60+. W tym roku ustalono, że bezpłatnie ampułkę z preparatem otrzymają osoby powyżej 60 roku życia, zamieszkujące na terenie miasta Sochaczew, posiadające Sochaczewską Kartą Mieszkańca oraz receptę na szczepionkę wystawioną od lekarza pierwszego kontaktu.

Przetarg na dostawę 500 ampułek ogłoszono w sierpniu, a na początku września dokonano jednej istotnej zmiany – zamiast 500 sztuk ratusz zażądał dostawy 1000 dawek. Jednocześnie firmom zainteresowanym kontraktem dano więcej czasu na złożenie ofert, aż do 17 września. Niestety nie zgłosił się żaden oferent, zatem decyzją burmistrza ratusz ogłosił powtórne postepowanie w tej sprawie. Na oferty czeka do 1 października. Po pomyślnym wyłonieniu dostawcy i podpisaniu z nim umowy, preparat wydawany byłby w wybranej aptece (aptekach) od 8 października aż do wyczerpania zapasów.

O tym, czy miastu udało się zdobyć tysiąc szczepionek, i gdzie można je bezpłatnie odebrać, będziemy informowali na bieżąco.

UM

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz