Dowody z liniami papilarnymi

fot.podglądowe

POLSKA Tylko do 2 sierpnia będziemy mogli złożyć przez internet wniosek o wydanie dowodu osobistego. Po tej dacie, aby go otrzymać, udamy się do urzędu miasta lub gminy. Wszystko z powodu nowego wzoru dokumentu oraz nowych elementów, które się na nim pojawią.

Skąd takie zmiany? Wynikają one z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Chodzi między innymi o ujednolicenie przepisów dotyczących dowodów tożsamości w krajach Wspólnoty.

Pocieszające jest to, że wchodzące od 2 sierpnia przepisy nie powodują konieczności wymiany posiadanych przez nas dowodów osobistych. Te zachowują swoją ważność do daty umieszczonej na dokumencie. Natomiast nowe dowody będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat.

Jak mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zmiany, które wejdą w życie, mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online.

Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Otóż wszystkie państwa Unii zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców w warstwie elektronicznej i odręcznego podpisu posiadacza dowodu w warstwie graficznej. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. To oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Jest jednak jeden wyjątek. Składanie online wniosku będzie możliwe w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Mimo zapowiadanych zmian, dowody nadal będą wydawane na okres 5 i 10 lat. Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. W nowym dowodzie osobistym oprócz odcisków palców i podpisu znajdzie się również oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.

Dodajmy, że w tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.

opr. jur

Fot.: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz