Dopieszczą zamek.

SOCHACZEW Dzięki decyzji radnych dotyczącej zatwierdzenia budżetu Sochaczewa na 2021 rok, będzie można przeprowadzić kolejne prace konserwatorskie na wzgórzu zamkowym. Zostanie na to wydanych 102 000 zł.

Środki zostaną przeznaczone na usunięcie zapadliska, które pojawiło się na terenie zamku. Prawdopodobną przyczyną jego powstania jest woda przeciekająca przez ułożoną na terenie zamku nawierzchnię. Jednak takiej sytuacji w przypadku wzgórza, na którym znajduje się najcenniejszy z sochaczewskich zabytków, nie powinniśmy się dziwić. Wzgórze co prawda zostało wzmocnione, ale ze względu na swoją strukturę, charakterystyczną dla czołowej moreny polodowcowej, jest nadal niestabilne i potrzeba wielu lat, aby ten proces uległ zahamowaniu. Dotyczy to także wzniesionych kilka lat temu zabezpieczeń wokół wzgórza, które również osiadają i muszą się ustabilizować.

Przy okazji przypomnijmy, że w tym roku również prowadzono prace zabezpieczające na wzgórzu zamkowym. Jednak nie wynikały one ze szkód spowodowanych działaniem natury. Otóż na zlecenie miejskiego samorządu ekipa remontowa Zakładu Gospodarki Komunalnej naprawiała szkody, jakich po raz kolejny dokonali wandale. A ci powyrywali cegły z pozostałości zamkowych fundamentów. Ich atakiem padło także zainstalowane na zamku oświetlenie. Inni uszkodzili znajdującą się tuż przed schodami prowadzącymi na zamek figurę rycerza.

Co prawda kamery monitoringu rejestrują te zdarzenia, a o niszczeniu obiektu natychmiast powiadamiana jest policja. Jednak niewiele to pomaga. Tymczasem koszty napraw dokonywanych zniszczeń wynoszą rocznie dziesiątki tysięcy złotych. Wydatków tych nie byłoby, gdyby odwiedzający zamek przestrzegali obowiązującego na wzgórzu regulaminu. Według niego na wzgórze nie wolno wchodzić po zmroku i w nocy. Małe dzieci powinny być pod opieką dorosłych. Natomiast dorośli powinni zachować zdrowy rozsądek i nie skracać sobie drogi w dół, schodząc po skarpie, bo niszczenie roślin wiążących korzeniami skarpę zwyczajnie narusza jej stabilność.

dot

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz