Dom kultury jak nowy.

Reklamy
Najprawdopodobniej w połowie stycznia nastąpi uroczyste otwarcie wyremontowanego domu kultury w Boryszewie, wchodzącego w skład Sochaczewskiego Centrum Kultury. Do wykonania zostały tylko nieliczne prace wykończeniowe i porządkowe.
Stopniowo dokańczany jest remont w siedzibie Centrum na Boryszewie i odbierane poszczególne prace od wykonawcy. Łazienki są już na ukończeniu. Podobnie jak i scena. Zostało tam niewiele prac do końca. Podłoga na widowni została odebrana. Lada moment wszystko będzie gotowe i sala kameralna ruszy. Ale na inaugurację trzeba poczekać do nowego roku. O dokładnych terminach uroczystego otwarcia sali kameralnej oraz pierwszym wydarzeniu artystycznym poinformujemy – poinformowała nas Magdalena Franaszek-Niewiadomska, kierująca impresariatem SCK.
Ocieplony i odnowiony
Przypomnijmy, że remont budynku SCK w Boryszewie był rozłożony na dwa etapy. Pierwszy z nich, prowadzony przez sochaczewską firmę West-Bud, obejmował termomodernizację budynku i kosztował 1 085 500 zł. Co prawda w budżecie zapisano tylko milion złotych, ale radni zdecydowali się dołożyć jeszcze 125 tysięcy złotych.
Jak mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa: – Po pierwsze mieliśmy porównanie wartości robót, ponieważ czterech oferentów oceniło je na podobnym poziomie od 1,1 do 1,3 miliona złotych. Nie było zasadniczej różnicy, zatem 1,1 miliona należy uznać za realną stawkę. Po drugie, w SCK miał być prowadzony równolegle remont piwnic, na co udało się zdobyć 380 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo też liczy, że przyznana dotacja będzie wykorzystana i rozliczona w 2016 roku.
Termomodernizacja SCK zakładała nie tylko ocieplenie ścian czy wymianę okien. Budynek uzyskał także nowe źródło ogrzewania z zamontowanej na jego tyłach pompy cieplnej. Przypomnijmy, że do tej pory ciepło do budynku było dostarczane z pobliskich zakładów chemicznych. Przy okazji wymieniono również sieć centralnego ogrzewania, kładąc ponad pół kilometra nowych rur i instalując 75 nowoczesnych grzejników.
Do tego doszedł remont znajdującego się na tyłach SCK tarasu. Został on przebudowany, dzięki czemu podczas opadów czy roztopów woda spływała na ziemię, a nie jak do tej pory w kierunku murów budynku. Taras został również pokryty specjalną, nieprzepuszczająca wody włókniną, na którą następnie położono płytki. W okresie letnim taras ma pełnić funkcję sceny na wolnym powietrzu. Podczas pierwszego etapu prac zabezpieczono także fundamenty budynku, które zostały zaizolowane i ocieplone.
Klub w piwnicy
 Wymieniono wszystkie okna w piwnicach. A to z kolei miało z związek z kolejnymi pracami w SCK. Były one związane z remontem piwnic budynku, a na realizacje tej inwestycji wykorzystano środki pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzięki temu pomieszczenia piwniczne zostały przekształcone w kameralną salę koncertową dla około 100 widzów, nawiązująca klimatem do klubów jazzowych z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. W odnowionych pomieszczeniach będą mogły się także odbywać się próby teatru, spotkania literackie, pokazy filmowe.
Przy okazji wyremontowano łazienki, położono nowe posadzki w pomieszczeniach znajdujących w najniższej części budynku, wymieniono całą instalację; centralnego ogrzewania, elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Pomalowano ściany i zamontowano nowe, podwieszane sufity.
Remont SCK, to tylko jeden z elementów miejskiego programu „Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej”. Zakłada on także termomodernizację i remont domu kultury w Chodakowie oraz znajdującej się obok niego hali sportowej.
Jerzy Szostak
Fot. Janusz Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz