Dodatkowe miliony wsparcia.

Miejski samorząd otrzyma rządowe wsparcie na dokończenie przebudowy ulicy 15 Sierpnia. Miasto może liczyć na dotację w wysokości 3,2 miliona złotych, przy całkowitych kosztach inwestycji ocenianej na 4,9 miliona złotych.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zatwierdził ostateczną listę projektów drogowych z terenu naszego województwa, które mogą liczyć na wsparcie finansowe z Funduszu Dróg Samorządowych. Wśród 138 inwestycji znalazła się i także ta zaproponowana przez miejski samorząd. Jest nią realizacja drugiego etapu przebudowy ulicy 15 Sierpnia.

 Równa jak stół

 Koszt drugiego etapu przebudowy ulicy to około 4,9 miliona złotych, a wsparcie finansowe z Funduszu wyniesie 3,2 miliony złotych. Za pozyskane środki oraz wkład własny miasta planowane jest całkowite przebudowanie ulicy na odcinku 935 metrów, od Broniewskiego do obwodnicy Sochaczewa. Oprócz samej jezdni zostaną ułożone nowe chodniki oraz wydzielony półtorametrowy pas rowerowy po obydwu stronach jezdni. Planowana jest również przebudowa 350 metrów kanalizacji deszczowej oraz skrzyżowań z ulicą Okrzei i z ulicą Łuszczewskich. Powstaną także nowe zatoki autobusowe i miejsca postojowe dla samochodów.

Choć czeka nas bardzo trudny czas, bo obecna sytuacja zmusza do poważnej weryfikacji budżetu na 2020 rok, ograniczenia jego wydatków i rezygnacji z projektów, które bez szkody dla miasta mogą poczekać rok czy dwa lata, to będę przekonywał radnych, by wpisali drugi etap remontu 15 Sierpnia do planów inwestycyjnych. Dotacja pokrywa 65 procent kosztów, a takich ofert się nie odrzuca – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

 Szukanie kasy

Być może jednak nie dojdzie do radykalnych cięć tegorocznych inwestycji, jak przewiduje burmistrz. Nie tylko dlatego, że większości z nich jest już w stadium realizacji lub w fazie zatwierdzania wykonawców.

Otóż, w wyniku przeprowadzonych ostatnio dwóch przetargów dotyczących przebudowy ulicy Ułanów Jazłowieckich i budowy systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie byłego Chemitexu, udało się zaoszczędzić prawie trzy miliony złotych. Najwięcej na przetargu dotyczącym sieci kanalizacji deszczowej, gdzie najtańsza oferta jest o 2,6 miliona złotych niższa niż kwota, jaką planowano wydać na ten cel.

Co prawda części zaoszczędzonych środków miasto nie może ruszyć, bo jest to dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Można ją wydatkować jedynie na inwestycje związane z projektem zagospodarowania wód opadowych. Ale wkład własny miasta można przeznaczyć na inny cel. A w przypadku tej inwestycji budżetowi miasta udało się zaoszczędzić 728 000 złotych. Dodając do tego 200 tysięcy pozostałych z przebudowy ulicy Ułanów Jazłowieckich, wyjdzie nam już prawie milion. Pozostaje jeszcze 700 tys. zł. Te bez problemu można znaleźć w budżecie, częściowo chociażby ze środków, które pozostały z imprez odwołanych z powodu epidemii koronawirusa.

Można również zrezygnować z części prac związanych z utwardzaniem miejskich ulic. Co pozwoliłoby nie tylko na ruszenie z drugim etapem przebudowy 15 Sierpnia, ale także na uratowanie innych, tzw. małych inwestycji tegorocznych. Niewykluczone również, że sam przetarg na drugi etapu przebudowy ulicy może przynieść oszczędności, a wtedy część czasowo zamrożonych inwestycji można byłoby zrealizować.

Zamkną ulicę

Przy okazji przypomnimy, że obecnie trwa przebudowa ulicy 15 Sierpnia na odcinku od LO im F. Chopina do ulicy Broniewskiego. Wykonawca inwestycji firma Trakt, kończy już układanie kanalizacji deszczowej. A to oznacza, że prawdopodobnie na początku maja ulica zostanie definitywnie zamknięta i będą z niej mogli korzystać tylko mieszkańcy położonych przy niej budynków oraz służby techniczne i ratunkowe. Taka sytuacja potrwa do końca września, kiedy planowane jest oddanie wyremontowanego odcinka do użytku.

Przypomnijmy, że koszt realizacji tego etapu przebudowy 15 Sierpnia wynosi prawie 3,9 miliona złotych. Większość tych środków – 2,7 miliona złotych pochodzi z dotacji rządowej. Natomiast miejski samorząd ze swojego budżetu przeznaczył na ten cel 1,2 milionów złotych. Plan zakłada całkowitą przebudowę ulicy na długości 593 metrów. Położone zostaną również nowe chodniki, zarówno po lewej, jak i prawej stronie przebudowanej drogi. Wydzielona zostanie półtorametrowa ścieżka rowerowa po obu stronach jezdni. Przy okazji zostanie również zamontowane nowe oświetlenie na odcinku od skrzyżowania z ul. Traugutta do ul. Łuszczewskich.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz