Dla dobra dzieci.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się 23 czerwca podjęto uchwałę w sprawie przekształcenia Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z filią „Mały domek” w Giżycach w dwie odrębne placówki tego typu. Uchwała dotyczy też zapewnienia wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej, organizacyjnej oraz specjalistycznej ww. ośrodka.

Jej podjęcie rozpoczyna złożony proces wprowadzania ustawowych zmian w funkcjonowaniu i życiu dzieci z domu dziecka w Giżycach. Niestety, część mieszkańców Sochaczewa – dzielnicy Chodaków nie spodobał się pomysł nowej lokalizacji placówki, przy ul. Matejki. W tej sprawie wystosowali pisemny protest przeciw nowej lokalizacji, a tym samym przeciw temu, by w ich okolicy mieścił się dom dziecka dla maksymalnie 14 dzieci. Mało tego, grupa 5 radnych zagłosowała przeciw przekształceniu placówki, a trzech się wstrzymało od głosu. Nie pomogły tłumaczenia iwyjaśniania starosty Jolanty Gonta, jak i dyrekcji giżyckiej placówki.

Warto tu nadmienić, iż to rządowa ustawa o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej nałożyła obowiązek dostosowania domów dziecka do nowej wizji funkcjonowania dzieci w tego typu placówkach. Odchodzi się od instytucji, dzieci mają żyć w domach rodzinnych. Nie chodzi tylko o mury czy o mniejsze powierzchnie, ale głównie o sam proces wychowawczy, który ma się tam odbywać i o wszelkie zasady funkcjonowania podobne do tych, jak w rodzinie. Podjęta na sesji uchwała to pierwszy etap długiego procesu. Pozwala na podjęcie czynności wprowadzających te zmiany od uzyskania zezwoleń formalnych do końcowej decyzji wojewody, dotyczącej możliwości funkcjonowania domu dziecka w nowej formie. Aby spełnić nałożone ustawą wymogi początkowo powiat planował budowę nowych obiektów dostosowanych do obecnych przepisów, regulujących formę funkcjonowania tego typu domów na terenie dotychczas funkcjonującej placówki. Zarząd Powiatu w Sochaczewie jednak po rozpatrzeniu wszystkich argumentów „za” i przeciw odnośnie danej lokalizacji postanowił zmienić miejsce i poszukać innego, które da dzieciom szersze możliwości rozwoju. Na tę decyzję w dużej mierzę miały wpływ plany likwidacji pobliskiej szkoły podstawowej, do której uczęszczają dzieci z giżyckiej Placówki.

Usytuowanie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej na terenie Sochaczewa na osiedlu domków jednorodzinnych to decyzja zgodna z wymogami ustawy. W utworzonym domu będzie mogło mieszkać maksymalnie 14 dzieci powyżej 10 roku życia. Wychowawcy będą tu stwarzać namiastkę normalnego domu, chodzi o osiągnięcie efektu rodziny. Nie mogą być to wielkopowierzchniowe budynki. Według Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego, który jest organem nadrzędnym i sformułował wytyczne, dotyczące funkcjonowania – pałac w Gawłowie nie spełnia kryteriów ani formalnych ani tych, dotyczących organizacji pracy. W Chodakowie dzieci będą miały blisko do szkół, obiektów sportowych, ośrodków kulturalnych, co daje większą możliwości społecznego rozwoju. Nowe lokum zapewnia mnóstwo korzyści, dzieci bez problemu będą mogły uczęszczać na zajęcia dodatkowe, co przyniesie też oszczędności, bo nie będzie konieczności ich dowozów. Wychowankowie będą wdrażani w funkcjonowanie w środowisku miejskim, staną się bardziej samodzielni.

W związku z tą lokalizacją grupa mieszkańców Chodakowa na minionej sesji wyraziła swój sprzeciw co do niej, zgłaszając oficjalny protest. Stąd też starosta Jolanta Gonta zorganizowała w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania. Odbyło się ono w środę, 1 lipca w sali kinoteatru przy ul. Chopina 101.

Na spotkaniu starosta Jolanta Gonta i wicestarosta Tadeusz Głuchowski wraz z dyrektor P O-W Kamilą Gołaszewską-Kotlarz oraz Katarzyną Kajak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wyjaśniali mieszkańcom przyczyny konieczności przeniesienia Placówki z Giżyc, omawiając wytyczne ustawowe, które nakładają obowiązek zmiany warunków prowadzenia tego typu placówek. Mówili, dlaczego będzie ona zlokalizowana w Chodakowie, wskazywali korzyści, jakie będą płynąć z lokalizacji placówki właśnie tu. Podkreślali, iż w żaden sposób nie zaburzy ona, ani nie wpłynie niekorzystnie na lokalne środowisko, a tym samym nie zakłóci życia mieszkańców tej części Sochaczewa. Zarówno mieszkańcy Chodakowa, jak i sam burmistrz Osiecki zapewniali, że dołożą wszelkich starań, by dzieci czuły się w tym lokalnym sochaczewskim środowisku bardzo dobrze, zarówno w szkole, jak i w przestrzeni publicznej.

Głos zabierali także m.in. burmistrz Sochaczewa – Piotr Osiecki, gospodarz spotkania czy Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłowa. Podczas trwającego niespełna trzy godziny spotkania wypowiadali się m.in. mieszkańcy Chodakowa, młodzi wolontariusze, pedagodzy, radni. Nie zabrakło głosu mieszkańców Giżyc, w tym dyrektor tutejszej szkoły, która ze łzami w oczach mówiła, iż zazdrości mieszkańcom takich sąsiadów. Wypowiadała się także wychowanka domu dziecka, która spędziła w tej placówce 4 lata a dziś sama założyła rodzinę i mieszka w tej miejscowości. Mówiła, jak wspaniałe i dobre tu przebywają dzieci.

Niestety, z sali padały też słowa, poddające w wątpliwość konieczność przeniesienia akurat na ul. Matejki domu dziecka. Jednym z argumentów był rzekomy spadek wartości pobliskich nieruchomości czy brak możliwości organizowania przez sąsiadów towarzyskich spotkań integracyjnych na własnym podwórku lub brak parkingu przy tej ulicy. Wszystkie te wątpliwe, jak i inne kwestie zostały szybko zweryfikowane i wytłumaczone.

Warto opisać zakupioną nieruchomość, przybliżając tym samym warunki, w jakich zamieszkają wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej. Powiat zakupił działkę o powierzchni 1145 m2 z domem o powierzchni 210 m2 oraz przyległą do tej – działką o powierzchni 1000 m2. Dom jest w pełni wyposażony i gotowy na przeprowadzkę młodych lokatorów. Budynek, który zbudowano w 2001 roku składa się z dwóch kondygnacji – parteru i poddasza. Wokół panuje niemalże wiejsko-sielska atmosfera, sąsiedztwo to niska i estetyczna zabudowa jednorodzinna. Uliczka, przy której znajduje się posesja jest zamknięta, co sprzyja kameralnemu klimatowi bezpośredniego otoczenia. Stąd jest zaledwie kilka kroków do sklepów, szkół i tym podobnych instytucji i miejsc, które dobrze mieć w pobliżu. Na parterze budynku znajduje się salon, duża jadalnia z wyjściem na taras i ogród, kuchnia wraz z zabudową, 2 łazienki, nowocześnie urządzony pokój oraz drugi duży salon z bezpośrednim wyjściem na taras, wiatrołap z funkcjonalną wnęką na okrycia wierzchnie. Dodatkowo w bocznej części budynku usytuowane jest pomieszczenie gospodarcze wraz z kotłownią. Na poddaszu znajduje się przestronna otwarta przestrzeń oraz dwa kolejne pokoje, garderoba i łazienka. Na terenie posesji znajduje się murowany budynek gospodarczy i dwustanowiskowy garaż. Teren wokół domu wyłożony jest kostką brukową, obsadzony krzewami i drzewami iglastymi. Brama wjazdowa i garażowa sterowane są na pilota. Ponadto, budynek wyposażony jest w rolety zewnętrzne i system alarmowy. Z dodatkowych udogodnień na uwagę zasługuje również stacja uzdatniania wody oraz zamontowany w ogrodzie system automatycznego nawadniania i podlewania roślin, który zminimalizuje ciężar pielęgnacji zieleni wokół budynku. Dom jest gotowy do zamieszkania.

Jak mieszkańcy przyjmą nowych sąsiadów i czy będą wobec nich przychylnie nastawieni – okaże się niebawem. Póki co padające deklaracje z sali, podczas spotkania, mogą rokować na pomyślny obrót całej sytuacji. Mieszkańcy już dziś chętnie oferują wszelką pomoc przy prowadzeniu placówki w Chodakowie. Niepotrzebny konflikt, który powstał – prawdopodobnie spowodowany był „wypuszczeniem” w obieg nieprawdziwych i szkalujących informacji o placówce, która miałaby tu się znajdować.

Tymczasem Jolanta Gonta zapowiedziała, że w temacie konieczności przeniesienia placówki niebawem odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Giżyc.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz