Czytajmy „Balladynę”.

fot. podglądowe

Już po raz piąty Koleje Mazowieckie włączają się do akcji Narodowe Czytanie organizowanej przez Prezydenta RP. W tym roku czytamy dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

O tym, że czytanie wzbogaca nasze życie i rozwija umysł, nikogo nie trzeba przekonywać. Organizowana rokrocznie akcja prezydencka ma na celu zachęcenie do czytania przede wszystkim literatury polskiej.

Od wydania „Balladyny” mija 181 lat. A jednak w dramacie Juliusza Słowackiego możemy odnaleźć wątki, które nigdy nie tracą na aktualności; miłość, namiętność, żądza władzy, poczucie winy – to uczucia, którymi targani są bohaterowie jednego z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu, w tym tytułowa bohaterka, o której zmarła w ubiegłym miesiącu prof. Maria Janion powiedziała: rzadka w naszej literaturze postać kobieca wyposażona w pełnię suwerenności, to wspaniała bohaterka tragiczna.

W poprzednich latach Koleje Mazowieckie włączyły się w czytanie „Quo Vadis”, „Wesela”, „Przedwiośnia” i „Nowel polskich”. 9. edycja Narodowego Czytania odbędzie się 5 września. Pracownicy Kolei Mazowieckich zachęcają do czytania i sami także czytają „Balladynę”. Jak im poszło? Można zobaczyć na filmie, który jest dostępny tutaj: https://youtu.be/1LI9w2gFIvI

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz