Czterdzieści kopciuchów mniej.

fot.pixabay
Do końca września z krajobrazu miasta zniknie niemal czterdzieści dymiących kominów, a prywatne domy zaczną być ogrzewane znacznie bardziej ekologicznymi paliwami, głównie gazem pobieranym z sieci zbudowanej przez firmę Sime. Rusza wart 1,2 mln zł projekt w części finansowany przez właścicieli domów, w części przez UE.

Projekt „Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez wymianę urządzeń grzewczych w Sochaczewie” to przede wszystkim obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej, mniejsze wydatki na podgrzewanie ciepłej wody używanej do kąpieli oraz tańsze ciepło z kaloryferów. Zyska przyroda, ograniczone zostanie zjawisko smogu tak dotkliwie widoczne, gdy temperatura za oknem spada i rusza palenie w piecach najpopularniejszym paliwem, czyli byle czym – gazetami, drewnem, najtańszym miałem węglowym.

– Niemal czterdzieści ekologicznych źródeł ciepła oznacza, że zredukujemy zanieczyszczenia trafiające do atmosfery, szczególnie CO2 i pyły, a rodziny zaoszczędzą na rachunkach, bo w kilku domach przewidziano też prace termomodernizacyjne – mówi wiceburmistrz Marek Fergiński.

Kilka dni temu ratusz wyłonił w przetargu wykonawcę prac. Projekt od początku do końca wdroży przedsiębiorstwo NSO Artur i Daniel Rosiak z Sochaczewa. Koszt robót to 1,2 mln zł. Firma najpierw zaprojektuje, jak chce przeprowadzić prace w niemal czterdziestu domach na terenie miasta. Szczegółowe projekty mają być gotowe do 30 czerwca i jak tylko zyskają akceptację ratusza i nadzoru budowlanego NSO ruszy z montażem pieców.

Trzydzieści domów wyposażonych zostanie w kotły na gaz ziemny, a większość z nich ma mieć także zasobnik na ciepłą wodę. Kotły na gaz płynny, pobierany z butli, wybrało pięć rodzin, a trzy inne postawiły na kotły na biomasę (pellet). Na terenie jednej nieruchomości zacznie pracować powietrzna pompa ciepła oraz instalacja fotowoltaiczna.

Poza wymianą pieców projekt przewiduje w sześciu domach prace termomodernizacyjne. W każdej z tych lokalizacji ocieplony zostanie strop pod poddaszem, w pięciu domach ściany zewnętrzne, w trzech nieszczelne okna, w dwóch do wymiany są drzwi. W niektórych domach, by do minimum ograniczyć straty ciepła, ekipy ocieplą strop nad piwnicą, ściany przylegające do gruntu, ściany zewnętrzne poddasza i nieogrzewanej piwnicy. Wszystkie prace mają się zakończyć do 30 września.

Projekt „Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez wymianę urządzeń grzewczych w Sochaczewie” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Działania 4.3. (Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza) Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz