Czas na bony turystyczne.

fot.pixabay

Według zapowiedzi wiceministra rozwoju, w sobotę, 25 lipca, zacznie działać internetowa platforma ZUS, na której będą mogli rejestrować się przedsiębiorcy przyjmujący płatności bonem turystycznym. Rodzice będą mogli zacząć rejestrację 31 lipca.

Wygląda na to, że usługi turystyczne będzie można opłacać bonem już od 1 sierpnia. Jak powiedział w środę PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, rejestracja firm rusza 25, a użytkowników 31 lipca.

Aby z niego skorzystać, trzeba będzie mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – przypomina prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

Otrzyma się wtedy numer bonu, który poda przy rezerwacji usługi. Pierwsze przelewy z płatności dokonanych bonem trafią do przedsiębiorców najpóźniej w ciągu 14 dni.

Bon trzeba będzie aktywować na przykład w dniu wyjazdu czy na kilka dni przed planowanym urlopem. Trzeba będzie także podać lub uaktualnić dane kontaktowe. Osoby, które mają niepełnosprawne dzieci, będą na PUE też mogły złożyć oświadczenie, by uzyskać bon dodatkowy (w sumie 1000 złotych).

Płatności bonem będą odbywały się po podaniu specjalnego numeru, przypisanego do bonu oraz kodu, który otrzymamy w wiadomości SMS. Listę przedsiębiorców realizujących bon będzie miała Polska Organizacja Turystyczna. Rzecznik POT Grzegorz Cendrowski mówi, że lista będzie automatycznie pobierana z PUE ZUS i będzie ona dostępna na stronie www.bonturystyczny.gov.pl. Tam będzie można sprawdzić, które miejsca przyjmują płatności bonem. POT będzie też weryfikować zawarte na liście podmioty.

Bon formalnie nie stanowi gotówki i będzie można go wydać tylko na usługę i imprezę turystyczną – mówi ekspert ds. turystyki Marek Kamiński. Możemy więc nim zapłacić np. za nocleg czy za kolonię dziecka.

Bon trzeba wykorzystać do 22 marca 2022 roku. Data, od której będzie można go realizować, zostanie podana w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju. Przewiduje się, że będzie to na przełomie lipca i sierpnia.

PR24/eps

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz