Coraz więcej zarażonych w powiecie.

Reklamy

Według danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sochaczewie odnotowano kolejne zachorowania na koronawirusa. Obecnie na terenie naszego powiatu wirusa wykryto u dziewięciu osób.  

Jak wynika z informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sochaczewie opublikowanych w niedzielę, 19 kwietnia, na terenie powiatu sochaczewskiego odnotowano pięć kolejnych przypadków zachorowania na koronawirusa. Troje zarażonych to pacjenci sochaczewskiego szpitala, a dwoje to jego personel medyczny.

Na szczęście nie odnotowano żadnego przypadku zgonu spowodowanego COVID-19. Z danych sanepidu wynika również, że liczba hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia wynosiła 5 osób, w porównaniu z sobotą 18 kwietnia jest wzrost o trzy osoby. Z kolei liczba osób objętych kwarantanną domową wynosi 209 (wzrost o pięć osób), a liczba mieszkańców objętych nadzorem epidemiologicznym to 263 (5).

Dodajmy, że wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie rządowej: www.gis.gov.pl.

Otwarte parki i lasy

Przypominamy również o obowiązku zakrywania ust i nosa podczas wychodzenia z domu, także teraz, gdy zniesionych zostało część dotychczasowych obostrzeń. Od 20 kwietnia zniesiono restrykcje dotyczące zakazu przebywania w parkach czy lasach. Możemy również biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy nasza kondycja psychiczna.

Nadal jednak obowiązuje zakaz korzystania z placów zabaw. Od poniedziałku wprowadzono również nowe zasady w handlu i usługach. W sklepach do 100 m kw. powierzchni będą mogły przebywać 4 osoby na jedno stanowisko kasowe, natomiast w tych o powierzchni powyżej 100 m kw. jedna osoba na powierzchni 15 m kw. Zwiększono także limit osób, które jednorazowo mogą przebywać w miejscach kultu. Teraz jest to jedna osoby na 15 m kw. Co w przypadku na przykład kościoła parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, który ma prawie 1147 metrów kwadratowych powierzchni, oznacza, że w mszy będzie mogło uczestniczyć 76 osób, a nie jak dotychczas 5.

Kolejne złagodzenia obostrzeń dotyczą osób powyżej 13 roku życia, obecnie mogą przemieszczać się bez osoby dorosłej. Dodajmy, że rząd planuje kolejne etapy łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią, nie wiadomo jednak, kiedy zostaną one wprowadzone. Wszystko zależy od spadku liczby zachorowań.

 Pomocni i zjednoczeni

Wiadomo natomiast, że epidemia wyzwoliła w mieszkańcach Sochaczewa olbrzymią wolę niesienia pomocy, zarówno służbom medycznym, jak i osobom, które w związku z pandemią znalazły się w trudnej sytuacji.

W obecnym, tak trudnym dla wszystkich czasie, czymś naturalnym jest dla mnie pomoc dla naszego, sochaczewskiego szpitala. To jego personel z wielką determinacją, zaangażowaniem i odwagą walczą z epidemią koronawirusa i to oni ratują nasze zdrowie i życie – powiedział nam Daniel Janiak, radny Rady Powiatu. Dodajmy, że Janiak od momentu wybrania do Rady Powiatu wszystkie swoje diety radnego przekazuje na wsparcie lokalnych inicjatyw. Teraz są one przekazywane na pomoc w walce z epidemią.

Myślę, że zbiórka, do której się dołączyłem, organizowana na stronie zrzutka.pl „Zabierz moc wirusowi – daj medykowi”, jest doskonałym pomysłem. Mamy tam jasno określone cele, na co zostanie przeznaczona zebrana kwota, a ta pierwsza została przeznaczona na zakup ozonatora dla Szpitala Powiatowego w Sochaczewie – powiedział nam radny.

Natomiast Selena Majcher, radna Rady Miejskiej, dodaje: – Do 20 kwietnia udało się zebrać ponad 23 tysiące złotych, które w całości zostaną przekazane na zakup sprzętu do sochaczewskiego szpitala. Ogromne podziękowania dla organizatorów, starostwa, wolontariuszy, radnych oraz wszystkich, którzy wspierają takie akcje. Zawsze wychodzę z założenia, że dobro wraca i to ze zdwojoną siłą – mówi radna. Dodając jednocześnie, że cieszy się, iż podobne działania podjęli i inni samorządowcy. Tak jest m.in. w przypadku części radnych Rady Powiatu i Rady Miejskiej, którzy postanowili przeznaczyć swoje diety na pomoc sochaczewskiemu szpitalowi.

– Zbierane przez nas środki, jak i wpłacane na naszą zbiórkę datki od mieszkańców po konsultacji z dyrekcją szpitala zostaną przeznaczone na zakup pompy infuzyjnej, maseczek ochronnych raz przyłbic – powiedział nam Robert Gajda, radny Rady Powiatu i jeden z inicjatorów akcji.

Ale nie tylko radni pomagają szpitalowi. W walce z pandemią wspierają go także mieszkańcy, firmy oraz instytucje przekazując pieniądze lub zakupując środki ochrony osobistej. Na pomoc może liczyć nie tylko szpital, ale również ci, którzy w związku z pandemią znaleźli się w trudnej sytuacji. Tak było między innymi przed świętami Wielkiej Nocy.

Wiele osób w obecnej chwili, gdy dużo firm zostało zamkniętych z powody epidemii, znalazło się w trudnej sytuacji. Dlatego z żoną zdecydowaliśmy, że obie nasze trzynaste emerytury przekażemy Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Sochaczewie na zakup świątecznych paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących – powiedział nam Ryszard Sierakowski, mieszkaniec Sochaczewa.

Natomiast radny Robert Gajda dodaje: – W obecnej sytuacji, tak trudnej i wyjątkowej dla nas wszystkich, musimy być solidarni, pomocni i zjednoczeni.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz