Co to takiego flora skóry?.

Warstwa rogowa skóry posiada w strefie zewnętrznej florę bakteryjną. Bakterie wchodzące w jej skład rozmnażają się, ale ogromna ich część jest eliminowana w trakcie naturalnego procesu odnawiania warstw zewnętrznych.

W mieszkach włosowych odwadnianie przebiega mniej sprawnie i przez to właśnie mieszki włosowe stanowią siedzibę bakterii, dla których pożywką jest dodatkowo łój skórny zawarty w gruczołach łojowych.

Bakterie obecne w mieszkach i na obszarach tłustych to tzw. gronkowce, maczugowce, które namnażają się tym szybciej, im mniejszy jest do nich dostęp powietrza. Posiadają one enzymy, których działanie wyzwala wolne kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za powstawanie problemów skórnych, grudek, krost, zaskórników, itd.

Walcząc z problemami właściwymi skórze tłustej należy:

– regulować wydzielanie gruczołów łojowych przez hamowanie pracy odpowiednich enzymów,

– kontrolować przyrost bakterii przez stosowanie środków antybakteryjnych,

– stosować preparaty łagodzące podrażnienia.

Sportowcy muszą pić więcej.

Podczas intensywnego treningu fizycznego, zwłaszcza kiedy jest upalnie i sucho, ciało wydala więcej płynu w postaci potu. Zapotrzebowanie na wodę może zwiększyć się trzy lub czterokrotnie w porównaniu z normalnym. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie uzupełnienie płynów. Wraz z potem wydzielamy cenne składniki mineralne, dlatego wypijane napoje powinny mieć odpowiednią zawartość sodu i pochodnych węglowodanów. Obok specjalnych napojów elektrolitycznych dla sportowców, dobre są mieszanki niskosodowej wody mineralnej z dodatkiem soku owocowego.

Hanna Kasztelan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz