Co kryje podziemny Sochaczew?.

Najbardziej widoczne inwestycje – drogi, parki, boiska – zawsze wywołują emocje. Przez jakiś czas jest zamieszanie, bałagan, bo drogi i chodniki rozkopane, ale za chwilę robi się pięknie i wszyscy są zadowoleni.

Infrastruktura podziemna również budzi emocje, tyle tylko, że mocno negatywne. Bo wszystko rozkopane, utrudnienia w ruchu codziennym, zamknięte ulice. A potem koniec robót i niczego nie widać nowego. No nie widać, bo setki metrów rur schowane pod ziemią. Rzadko kto zdaje sobie sprawę z ogromu pracy w to włożonej.

Po co komu kanalizacja?

Równie dobrze można by spytać, po co komu woda w kranie? Jednak każdy chce mieć w kranie czystą wodę na zawołanie, prąd niezbędny do wszystkich podstawowych urządzeń domowych, ale już odprowadzanie nieczystości wywołuje ciągłe kontrowersje.

Chociaż to już niemal dekada, kiedy Sochaczew zaczął poważne inwestycje komunalne, to znajdują się jeszcze osoby, które twierdzą, ze kanalizacja zbiorcza im niepotrzebna.

Z kanalizacji korzystano wieki temu

Już 4500 lat temu w dolinie Indusu każdy dom posiadał ubikację, która była włączona w zupełnie przyzwoity system kanalizacji sanitarnej. Można było usiąść na ówczesnym sedesie lub czymś podobnym, a do spłukania nieczystości użyć wody.

Nieco później łazienki były czasem traktowane jako swoiste miejsce spotkań. Służyły do tego specjalne sale z marmurowymi ławami, zaopatrzonymi w otwory, na których siadano w kilkanaście nawet osób i prowadzono swobodną konwersację.

Nieczystości przez dziurę w podłodze

W średniowieczu nieco zapomniano o tym, że toaleta może być odrębnym pomieszczeniem, do tego zaopatrzonym w system rur odprowadzających nieczystości. W zamkach np. załatwiano potrzeby fizjologiczne prosto do dziur w podłogach, więc wszystko przelatywało swobodnie przez kolejne poziomy prosto do podziemi lub fosy. Fetor rozchodził się okropny. Usuwanie jakichkolwiek nieczystości, czy to stałych, czy płynnych, nie spędzało jednak snu z powiek średniowiecznym mieszkańcom wsi i miasteczek.

Z nocnika za okno

Potem był czas, gdy wszystkie nieczystości usuwane były z mieszkań przez okna. Przechodzący tamtędy ludzie musieli bardzo uważać, by na ich głowach nie znalazła się np. zawartość nocnika. Brak toalet powodował także, że każde praktycznie miejsce było dobre do załatwienia się.

Sławojki i regulacje prawne

Koniec XIX wieku przyniósł powrót urządzeń, które z powodzeniem stosowali już starożytni. Przed II wojną światową, dowódca wojskowych służb sanitarnych, generał Felicjan Sławoj-Składkowski doszedł do wniosku, że nie może być tak, że wojsko załatwia swe potrzeby fizjologiczne gdzie popadnie. Słusznie uznał, że to urąga wszelkim zasadom higieny. I tak powstały sławojki, domki z serduszkiem, które z rzadka można ujrzeć jeszcze dzisiaj.

Prawne regulowanie sposobów pozbywania się nieczystości wcale nie jest współczesnym wymysłem. W roku 1928 rozporządzeniem Prezydenta RP wprowadzony został nakaz tworzenia zabudowanych ustępów na każdej działce, na której jest jakakolwiek budowla mieszkalna.

Zbiorcza kanalizacja

Kanalizacja sanitarna jest niezbędna tak samo, jak czysta woda czy zagospodarowanie wszelkich odpadów, które człowiek produkuje. Dzięki inwestycjom prowadzonym przez Miasto Sochaczew i spółkę „ZWiK-Sochaczew”, niemal całe miasto jest skanalizowane. Cały czas można dokonywać podłączeń do sieci kanalizacji sanitarnej.

Nowe zasady kontaktu z BOK

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, nie można osobiście załatwiać spraw, związanych z działalnością wodno-kanalizacyjną Spółki.

W trosce o zdrowie klientów oraz pracowników Dział Obsługi Klienta, mieszczący się przy ulicy Rozlazłowskiej 7, jest nieczynny aż do odwołania..

Zapraszamy więc do kontaktu telefonicznego lub e-mail:

tel. 46 862-82-30 tel. VoIP 46 811-14-15

fax. 22 112-12-40 tel. VoIP 46 811-14-16

e-mail: zwik@zwik.sochaczew.pl

adres internetowy: www.zwik.sochaczew.pl

Wnioski o wydanie warunków technicznych, dokumentacje do uzgodnienia, pisma w sprawach różnych, podawanie stanów wodomierzy należy przekazywać do Spółki: drogą elektroniczną na adres: zwik@zwik.sochaczew.pl lub za pośrednictwem poczty lub telefonicznie

Jednocześnie informujmy, że zaistniała sytuacja nie wpłynie na zapewnienie ciągłości dostaw wody, a także odbioru ścieków.

Zostańcie Państwo w domu!

ZWiK Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz