Cesja roszczeń.

Kupiłem mieszkanie na nowym osiedlu. Deweloper nie do końca jednak wykonał prawidłowo prace w garażu, który kupiłem (na garaż mam odrębną księgę wieczystą i udział w garażu). Większość właścicieli ma takie same zastrzeżenia do swoich miejsc parkingowych w garażu i chcielibyśmy złożyć pozew przeciwko deweloperowi. Czy możemy przenieść na wspólnotę nasze roszczenia, tak, aby to na występowała w naszym imieniu w sądzie?

Michał W.

Zasadniczą kwestią w tym przypadku jest ustalenie, czy Państwa roszczenia będą związane z wadami nieruchomości wspólnej?

Opisany przez Pana stan faktyczny jest niezupełny, ale można domniemywać, że Państwa roszczenia nie dotyczą jednak nieruchomości wspólnej, a są roszczeniami współwłaścicieli lokalu garażowego wielostanowiskowego i związane są wyłącznie z tym lokalem, który stanowi Państwa współwłasność.

Jako współwłaściciele tego lokalu nie możecie Państwo przelać swoich roszczeń na wspólnotę, gdyż zdolność prawna wspólnoty jest ograniczona. Oznacza to, że może ona być podmiotem jedynie praw i obowiązków związanych z nieruchomością wspólną, a nie tych związanych z nieruchomościami odrębnymi poszczególnych współwłaścicieli. Wspólnocie mieszkaniowej nie będzie więc przysługiwała legitymacja procesowa do dochodzenia powyżej wskazanego roszczenia. Należy więc uznać, że ewentualne umowy cesji roszczeń w tym wypadku nie będą ważne.

Powyższe oznacza, że każdy ze współwłaścicieli może samodzielnie dochodzić swoich roszczeń od dewelopera.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388), Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296).

Kalina Kisiel-Bartoszewicz

prawnik, Kancelaria Prawna Leximum, Francuska 26 lok. 11

Warszawa, kom.500-020-048

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz