Być widocznym w ciemności.

Na terenie powiatu sochaczewskiego, jak co roku w okresie jesienno-zimowym, trwa wzmożona akcja popularyzująca stosowanie elementów odblaskowych przez mieszkańców. Policja przypomina o obowiązku ich stosowania przy poruszaniu się po zmierzchu w terenie niezabudowanym lub słabo oświetlonym. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy szybko zapadają ciemności.

Co prawda zachęcamy do stosowania elementów odblaskowych przez cały rok, jednak w okresie jesienno – zimowym, gdy wcześnie robi się ciemno, tym bardziej. Nawet przy słabo oświetlonych wiejskich uliczkach wskazane jest ich stosowanie. Kierowca zauważy taką osobę z odblaskiem z dużej odległości i z pewnością nie najedzie na pieszego – zauważa asp. Paweł Rynkiewicz z biura prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Obowiązek dla każdego

Policjanci ruchu drogowego przypominają o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przede wszystkim po zapadnięciu zmroku, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie brak dobrego oświetlenia lub go nie ma. Pieszy na drodze jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego.

– Jak wynika z analiz, po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 kilometrów na godzinę, to około 30 metrów, a przy prędkości 90 kilometrów na godzinę – 90 metrów. Kierujący nie ma praktycznie szans na reakcję. Natomiast osoba piesza z odblaskiem staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Wtedy kierowca zyskuje czas na wykonanie dowolnego manewru. Może zwolnić, ominąć pieszego lub, gdy będzie potrzeba, zatrzymać pojazd – informują policjanci z wydziału ruchu drogowego.

Noszenie odblasków szczególnie jest zalecane dzieciom. Są zwykle mniejszego wzrostu, bardziej ruchliwe i mniej przewidywalne na drodze. Przez to są bardziej narażone od osoby dorosłej. Jednak, jak dodają policjanci, trzeba pamiętać, że samo posiadanie odblasku nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierującego. To widoczność decyduje o czasie reakcji, drodze hamowania, a tym samym o naszym bezpieczeństwie – przypomina wydział ruchu drogowego KPP w Sochaczewie, zaznaczając, że za brak takich elementów po zmierzchu i za niestosowanie się do przepisów grozi mandat od 20 do 500 złotych.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Policjanci przez cały rok przypominają, zwłaszcza najmłodszym, o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Akcja prowadzona jest wśród uczniów gminnych szkół. Działania te wspierają wójtowie.

Nie tak dawno do noszenia odblasków zachęcano w Brochowie, Nowej Suchej i Rybnie. W najbliższym czasie wójt gminy Młodzieszyn we współpracy z policją organizuje akcję „Bądź widoczny – bądź bezpieczny!”. Najmłodsi uczniowie otrzymają nowe odblaski wraz z mikołajkową niespodzianką. Oferowane dzieciom elementy odblaskowe są bardzo zabawne i dekoracyjne. Jednocześnie przypominane jest, w trakcie spotkań z najmłodszymi, aby odblaski umieszczali w miejscu widocznym. Najlepiej na wysokości kolan oraz w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Pieszy wyposażony w jakiekolwiek elementy odblaskowe jest zdecydowanie lepiej widoczny, a przez to bezpieczniejszy – dodaje Paweł Rynkiewicz.

A co sądzą o odblaskach dorośli mieszkańcy powiatu sochaczewskiego? Większość w ich stosowaniu nie widzi żadnego problemu.

– Przywykłam do tego. Noszę przy torebce cały czas, a wieczorem dodatkowo zakładam opaskę na ramię. Z początku nie było to dla mnie zbyt wygodne. Jednak teraz czuję się bezpieczniej na ciemnej drodze i noszenie odblasków stało się nawykiem – mówi jedna z mieszkanek gminy Sochaczew.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego zaznaczają, że ilość wypadków, w których ofiarami są piesi po zmierzchu zmalała, odkąd wszedł obowiązek noszenia odblasków.

Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz