By pamięć wiecznie trwała.

W ostatni dzień września na cmentarzu wojennym w Trojanowie odbyła się symboliczna uroczystość poświęcenia i odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary niemieckiej zbrodni wojennej dokonanej 18 września 1939 roku w Henrykowie.

Tego dnia żołnierze z 19. Dolnosaksońskiej Dywizji Piechoty Wehrmachtu, z zemsty za rozbicie swojego oddziału rozpoznawczego przez polski 70. pułk piechoty z Pleszewa, spalili żywcem w stodole ponad 70 polskich jeńców i cywilów. Ofiary zbrodni, początkowo pochowane w Henrykowie, ekshumowano po II Wojnie Światowej i złożono na trojanowskiej nekropolii.

W uroczystościach na trojanowskiej nekropolii wzięli udział m.in. Dariusz Dobrowolski – zastępca burmistrza, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Jan Kraśniewski – wójt gminy Iłów, oraz komendanci sochaczewskiej policji i straży pożarnej. Obecny był też major w stanie spoczynku Gabriel Wosiecki. To jego determinacja i zapoczątkowana w 2016 roku inicjatywa, doprowadziły do upamiętnienia ofiar Henrykowa i zostały zwieńczone odsłonięciem pamiątkowej tablicy.

Urodziłem się w Giżycach i mieszkałem w tej miejscowości do czasu pójścia na studia wojskowe. Cała parafia w Henrykowie przez dziesięciolecia żyła zbrodniami dokonanymi przez Niemców. Starsze pokolenia, nasi dziadkowie i ojcowie, byli świadkami tych wydarzeń. Widzieli i znali ofiary, słyszeli krzyki umierających w stodole. Opowiadali o ich tragicznych losach – mówił mjr rez. Gabriel Wosiecki.

Na tablicy umieszczono słowa „Na tym cmentarzu pochowane są szczątki 70 Polaków – obrońców ojczyzny, żołnierzy Wojska Polskiego oraz ludności cywilnej – kobiet, mężczyzn i dzieci spalonych żywcem w stodole 18 września 1939 roku we wsi Henryków, gmina Iłów, przez niemieckich żołnierzy”.

Spotykamy się tu dziś, aby oddać hołd. Jesteśmy zobowiązani czcić pamięć ofiar ludobójstwa w Henrykowa, gdzie w bestialski sposób zamordowano cywili i żołnierzy Wojska Polskiego. Jesteśmy winni im tę pamięć i musi ona trwać dla następnych pokoleń – mówił Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza.

Tablicę, której wykonanie sfinansował Urząd Wojewódzki w Warszawie, poświęcił proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trojanowie ks. Kazimierz Wojtczak.

UM/ opr. dot

Fot. UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz