Brygada ma nowego dowódcę.

Po pięciu latach służby na ziemi sochaczewskiej, gen. bryg. Andrzej Dąbrowski, dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, zdał dowództwo nad jednostką. Uroczyste pożegnanie odbyło się 1 lipca na terenie jednostki w Bielicach.

Przypomnijmy, że Andrzej Dąbrowski służbę w armii rozpoczął w 1990 roku w dywizjonie rakietowym. Powoli awansował na szefa sztabu dywizjonu, dowódcę dywizjonu a potem pułku. W latach 2008-2015 ówczesny pułkownik pracował w Dowództwie Sił Powietrznych i Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kierowanie 3. Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej stacjonującą w Bielcach powierzono mu w czerwcu 2015 roku. Niespełna cztery lata później, 13 marca 2019 roku, w pałacu prezydenckim płk Andrzej Dąbrowski odebrał z rąk prezydenta nominację generalską.

Samorząd miasta reprezentował na wczorajszej uroczystości z-ca burmistrza Dariusz Dobrowolski, który przekazał generałowi podziękowania za pięć lat współpracy, w tym za zaangażowanie brygady w wielkie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które na ziemi sochaczewskiej trwały przez cały 2018 rok.

– Wojsko odegrało też znaczącą rolę w czasie ubiegłorocznych obchodów 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą oraz 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Dwa lata temu dzięki staraniom generała wyjątkowo pięknie – zjazdem byłych żołnierzy, wystawą i wydaniem książki – uczciliśmy 55 rocznicę powstania 32 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego, stacjonującego w Bielicach w latach 1963-1998 – wylicza wiceburmistrz.

I przypomina, że w czasie, gdy jednostką kierował gen. Dąbrowski byliśmy świadkami dwóch ważnych wydarzeń. W 2016 roku mieszkańcy ziemi sochaczewskiej ufundowali sztandar 38. dywizjonowi zabezpieczenia Obrony Powietrznej, który za patrona obrał mjr. Feliksa Kozubowskiego. Z kolei w 2018 roku sztandar otrzymał 37. sochaczewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej, który przyjął za swego patrona bohatera września 1939 roku generała Stanisława „Grzmota” Skotnickiego.

– Dla naszej społeczności lokalnej wyjątkowo ważna była uroczystość z 2019 roku, gdy w poczuciu patriotycznego obowiązku wobec tych, którzy wykazali się wyjątkową odwagą, i polegli w obronie ojczyzny, samorząd miasta wspólnie z dowództwem 3. Brygady zorganizował pogrzeb mjr. Feliksa Kozubowskiego, dowodzącego obroną Sochaczewa podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Po 80 latach Honorowy Obywatel Sochaczewa doczekał się wojskowego pochówku z wszelkimi honorami – podkreśla z kolei burmistrz Piotr Osiecki.

Nowym dowódcą brygady został płk Kazimierz Dyński, dotychczasowy zastępca szefa sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w lotniczych kręgach szerzej znany jako jeden z głównych organizatorów międzynarodowych pokazów Air Show w Radomiu.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz