Brazylijska sztuka w Parku.

Od dwóch tygodni w Parku im. Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego w Sochaczewie trwają zajęcia capoeiry, czyli z brazylijskiej sztuki walki. Prowadzone są pod okiem zawodowego mistrza – Mestre Marinaldo, który zorganizował w Polsce treningi dla chętnych. W Sochaczewie zajęcia organizowane są na scence parkowej co piątek.

Capoeira to brazylijska sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Ruchy capoeira są jednak bardzo płynne. Sztuka ta narodziła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Powstała wśród brazylijskich niewolników w rejonach Salwador i Rio de Janeiro. Stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, ale także zabawą pozwalającą zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się ona z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje. Jednak zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. Nowoczesną capoeirę zapoczątkował Mestre Bimba oraz grupa Senzala i to ta wersja jest obecnie popularna. Zawiera ona wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, kopnięcia oraz obalenia, a także wiele kopnięć obrotowych. Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść. Ponadto jest bardzo widowiskowa i mogą nią się zajmować wszyscy bez względu na wiek i płeć. Sztuka ta ma wiele stylów, najpopularniejsze to capoeira regional stworzona przez Mestre Bimba, capoeira angola, wykreowana przez Mestre Pastinha oraz capoeira contemporanea lub moderna, która właśnie oferowana jest w naszym mieście w czasie treningów. Jest też capoeira carioca, która jest typową walką, bez muzyki i śpiewu, gdzie postawiono na brutalność i skuteczność. Carioki używały w czasie przestępstw gangi, przez co była źle kojarzona i traciła na popularności. Po śmierci Sinhozinho, który był ostatnim nauczycielem tego stylu, carioca przestała być nauczana, ponieważ nie było komu tego kontynuować jego pracy i styl zanikł bezpowrotnie.

Mastre Marinaldo od 40 lat jest trenerem capoeiry. Mieszka od lat w Warszawie, gdzie prowadzi treningi w Capoeira Esporao. Ponadto proponuje zajęcia w miastach, w pobliżu Warszawy. W Sochaczewie zajęcia prowadzone są w Parku Garbolewskiego w piątki o godzinie 18.00. Na razie zainteresowanie jest umiarkowane.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz