Brązowe Krzyże dla sochaczewian

Podczas uroczystości, która odbyła się 23 kwietnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie Artur Standowicz, wicewoda mazowiecki wręczył Złoty i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale „Pro Patria”. Wśród 5 nagrodzonych było dwoje sochaczewian – Sławomir Cypel i Daniel Janiak.

– To ogromny zaszczyt dla nas, że zauważono i doceniono naszą działalność na rzecz miasta i mieszkańców Sochaczewa. Jestem bardzo wzruszony z tego powodu – mówi Daniel Janiak, stwierdzając jednocześnie, że to ogromne wyróżnienie.

Krzyż Zasługi jest przyznawany za działania na rzecz państwa lub obywateli, które przekroczyły zakres zwykłych obowiązków, przynosząc znaczną korzyść dla kraju. Może być także nadany za ofiarną działalność publiczną i charytatywną oraz niesienie pomocy.

Sławomir Cypel został doceniony Brązowym Krzyżem Zasługi za swoją działalność sportową, edukacyjną i społeczną. Od lat jest prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Dragon Fight Club”, który stworzył w 2004 roku i którego celem jest popularyzacja i szerzenie sportu wśród dzieci i młodzieży na terenie powiatu sochaczewskiego, ze szczególnym naciskiem na sporty walki.. Jest też instruktorem sportu w kulturystyce, w rekreacji ruchowej w samoobronie i walce wręcz, sportu Ju-Jitsu, MMA-Vale Tudo oraz instruktorem personalnym.

Od 2012 roku organizuje zawody Amatorskiej Ligi MMA dedykowane Żołnierzom Wyklętym o Puchar Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które stanowią część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie powiatu sochaczewskiego. Natomiast od 2014 roku organizuje bieg z przeszkodami dedykowany Cichociemnym Spadochroniarzom AK – Bieg Cichociemnych w Sochaczewie przy współpracy z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Drugi z nagrodzonych Brązowym Krzyżem Zasługi – Daniel Janiak jest pomysłodawcą, prowadzącym oraz organizatorem sochaczewskiego Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. Jest to największy tego typu Festiwal w powiecie sochaczewskim i jeden z największych w województwie mazowieckim. To właśnie głownie za tą inicjatywę został wyróżniony.

Daniel Janiak jest też autorem miejskich i powiatowych grafik, plakatów i innych form graficznych promujących wydarzenia patriotyczne na terenie ziemi sochaczewskiej. Ponadto tworzy muzykę hip-hopową, w której porusza tematykę patriotyczną. W swoich utworach przedstawia bohaterską walkę o wolność Polski, w tym walkę Żołnierzy Wyklętych. Ponadto jest twórcą i pomysłodawcą Turnieju Koszykówki o Puchar Małego Powstańca. Prowadzi wiele imprez patriotycznych na terenie całego powiatu sochaczewskiego.

Złoty Krzyż Zasługi wiucewojewoda wręczył Andrzejowi Miękinie, działaczowi społecznemu z Warszawy, uczestniczącemu w życiu lokalnej społeczności Osiedla Warszawa Grochów-Centrum. Natomiast medale „Pro Patria” otrzymali ppłk Grzegorz Konkel oraz st. chor. sztab. Henryk Morański. Medal ten przyznawany w uznaniu za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

BN

Fot. UWWM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz