Bon turystyczny zmieniony.

fot.pixabay

Prezydent Andrzej Duda ogłosił zupełną zmianę w pierwotnych założeniach bonu turystycznego 1000+. Kwota zostaje obcięta o połowę, a pieniądze trafią do rodzin z dziećmi, a nie do pracowników.

Nie 1000 zł a 500 zł, nie dla pracownika na etacie a dla każdego dziecka, nie w wersji karty przedpłaconej a w formie elektronicznego kuponu.

Program ma zacząć działać pod koniec lipca (najwcześniej, może się nieco opóźnić, trzeba przystosować system). Wniosek o bon będą składali rodzice, korzystając z tego samego systemu co przy 500+. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, a wnioski będą rozpatrywane niemal automatycznie.

Co więcej, nie będą to karty przedpłacone, bo ich produkcja byłaby za droga, a czas realizacji wydłużyłby się o 2-3 miesiące. Dlatego też beneficjenci otrzymają specjalne, dedykowane im kody w formie elektronicznej. Z kodu będzie można wykorzystać kwotę 500 zł na każde dziecko na opłacenie noclegu lub posłanie dziecka na zajęcia sportowe. Bon będzie ważny do końca 2021 roku.

W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami bon 500 zł będzie przysługiwał nie tylko na dziecko, ale i na opiekuna, co sprawi, że łączna kwota będzie równa 1000 zł.

Skąd rząd będzie wiedział, że pieniądze są wydawane na cele turystyczne? Z kodu będzie można skorzystać w tych miejscach, które przystąpią do programu i zostaną umieszczone w specjalnej bazie turystycznej, dedykowanej do tego programu.

Właściciele miejsc noclegowych, hoteli, gospodarstw agroturystycznych, biura podróży, organizatorzy kolonii i obozów oraz właściciele klubów sportowych – wszyscy ci przedsiębiorcy będą mogli dołączyć do programu. Wnioski będą składać elektronicznie i zostaną wpisani do bazy, na tej podstawie rodzice będą mogli wykorzystać bony na dzieci w tych miejscach.

Za stworzenie specjalnej bazy turystycznej odpowiedzialna będzie Polska Organizacja Turystyczna. Ta baza powstanie po to, by każda złotówka z bonu turystycznego została rzetelnie rozliczona i by rzeczywiście trafiła do branży turystycznej.

źródło: Money.pl

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz