Bohaterowie w harcerskich mundurach.

SOCHACZEW Kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. To wyjątkowe święto poświęcone ojczyźnie i wolności. To również dobra okazja, żeby wspólnie z Hufcem ZHP Sochaczew zaprosić wszystkich mieszkańców do obejrzenia plenerowej wystawy „Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920”.

Wystawę można oglądać do 23 listopada na terenie skansenu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Wystawę prezentującą wkład harcerek i harcerzy w zwycięstwo, oraz sylwetki wybranych harcerskich bohaterów, przygotowała Chorągiew Mazowiecka ZHP w ramach obchodów setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku przy współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej. Na wystawie przedstawiono m.in. udział harcerskich oddziałów wojskowych w walkach 1920 roku, harcerską służbę pomocniczą w 1920 roku, oraz wybrane sylwetki harcerek i harcerzy zasłużonych w działaniach wojennych 1920 roku.

Na 24 wielkoformatowych tablicach w narracyjny sposób, z wykorzystaniem reprodukcji archiwalnych dokumentów i fotografii, można zapoznać się z przebiegiem wojny polsko-bolszewickiej, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej i działań wojennych prowadzonych na Mazowszu w roku 1920.

Ekspozycja podkreśla również fenomen „Orląt Płockich” w harcerskich mundurach. Wśród odznaczonych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego obrońców znaleźli się płoccy harcerze: Jan Gołkowski, Stefan Górzyński, Klemens Jędrzejewski, czterokrotnie ranny Józef Kaczmarski, Wiktor Łebkowski, Stefan Łoś, Bohdan Maciejowski, Jan Wichrowski, Stanisław Wojciechowski, Jerzy Zapaśnik, oraz najmłodszy kawaler Krzyża Walecznych – jedenastoletni Tadzio Jeziorowski, uczeń płockiej Machowianki. Pośmiertnie odznaczeni zostali Antolek Gradowski i Stefan Zawidzki.

opr. es

Fot.: IPN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz