Biletowa rewolucja.

SONY DSC

Na Placu Kościuszki i przed dworcem PKP pojawiły się biletomaty. Natomiast na części przystanków autobusowych zamontowano pięciu tablic z elektronicznym rozkładem jazdy.

To, o czym informowaliśmy stało się faktem. W ramach realizowanego przez miejski samorząd projektu „Sochaczewski Eko-bus” przed dworcem PKP i na Placu Kościuszki zamontowano pierwsze na terenie Sochaczewa biletomaty. Możemy w nich kupić nie tylko w bilet jednorazowy, ale już wkrótce również sprawdzić ważność biletu miesięcznego oraz go doładować. Dodajmy, że w automatach możemy płacić zarówno gotówką, jak i kartami Mastercard i Visa, oraz za pomocą aplikacji typu PayPass.
Automaty posiadają oznakowanie tekstowe i graficzne przyjazne dla osób niedowidzących. Obsługa odbywa się w języku polskim, angielskim i niemieckim przez ekran dotykowy. Biletomaty od razu zyskały sympatię mieszkańców, którzy ustawiali się w kolejkach, aby kupić w nich bilet.

Plastik w styczniu

Z kolei na pięciu przystankach: przy dworcu PKP, na placu Kościuszki, przy Szpitalu Powiatowym, przy ulicy Traugutta (przystanek obok parku) oraz na „Okrąglaku” w Chodakowie zostały zamontowane tablice elektroniczne informujące o godzinie odjazdu pięciu najbliższych autobusów. Same tablice zostały podłączone do istniejącego w ZKM systemu lokalizacji pojazdów, który na bieżąco śledzi ruch autobusów i czas ich przyjazdu na przystanki.
Natomiast w biurze ZKM powstanie Punkt Personalizacji i Sprzedaży Kart, gdzie nabędziemy bilet miesięczny w formie plastikowej karty. Dodajmy, że Punkt zostanie wyposażony w aparat cyfrowy do wykonywania zdjęć wykorzystywanych później do bezpośredniego wydruku imiennych kart. Po wykonaniu fotografii wprowadzane do systemu będą dane umożliwiające stworzenie indywidualnej karty, w tym zaprogramowanie okresu jej ważności i należnych ulg wynikających z Sochaczewskiej Karty Mieszkańca. Po wykonaniu karty będzie można ją przedłużać, również korzystając z biletomatów. A czy są one ważne, kontrolerzy będą sprawdzali zbliżeniowymi czytnikami.
Jak powiedział nam Krzysztof Sieczkowski, dyrektor ZKM, sprzedaż nowych, elektronicznych biletów miesięcznych rozpocznie się prawdopodobnie w styczniu. Obecnie o trwa sprawdzanie całego systemu.

W oczekiwaniu na komfort

Także w styczniu na ulicach Sochaczewa pojawią się nowe autobusy, które zostały już przekazane Zakładowi przez firmę Solaris. Przypomnijmy, że zostały one wyposażone w najnowsze systemy bezpieczeństwa jazdy, funkcję „przyklęku” pozwalającą na obniżenie wejścia i podniesienie pojazdu po zamknięciu wszystkich drzwi. Posiadają 22 miejsca siedzące i mogą przewozić minimum 80 pasażerów. Pojazdy, które trafiły do ZKM, mają termiczne szyby, osłony antyhałasowe oraz klimatyzację. A zamontowane w nich siedzenia są wykonane z tworzywa odpornego na zarysowania i graffiti, oraz będą łatwo zmywalne. Dodajmy, że o trasie ma informować podróżnych – poza elektronicznymi wyświetlaczami – głos lektora. Natomiast wiosną 2020 roku tabor ZKM wzbogaci się supernowoczesne autobusy o napędzie elektrycznym.
Przypomnijmy, że do tej pory w ramach projektu, ustawiono między innymi 26 nowych wiat przystankowych, a część z nich wyposażono w stojaki dla rowerów oraz wybudowano stację ładowania autobusów elektrycznych. Należy również wspomnieć o tym, że na realizację „Sochaczewskiego Eko-Busu” miasto otrzymało dofinansowanie, które pokryło 80 procent kosztów jego realizacji. Ponad 7 milionów to dotacja unijna, a prawie 800 tysięcy dołoży budżet państwa. Z kolei z budżetu Sochaczewa na ten cel zostało przeznaczonych 2 081 290 zł.

Jerzy Szostak
Fot. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz