Biblioteki przeżywają oblężenie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie i jej miejskie filie w Chodakowie i Boryszewie wystartowały po prawie dwumiesięcznej przerwie spowodowane zawieszeniem działalności placówek kulturalno – oświatowych. Mieszkańcy tłumnie ruszyli do bibliotek.

Większość z pytanych zaznaczała, że z ulgą przyjęli uwolnienie tych placówek z zakazów.

– Wszystko pozamykane, a czytanie książek to jedyna rozrywka, jak nam została. Nie wszyscy przepadają za gapieniem się w ekran telewizora. Zwłaszcza, że w telewizji nie ma od dawna nic mądrego, ciekawego i godnego uwagi. Książka jest mi potrzebna bardzo – stwierdza jedna ze starszych pań.

Zmieniły się jednak godziny otwarcia na czas epidemii koronawirusa. W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki biblioteka jest czynna w godzinach od 9.00 do 15.00. Natomiast w środy od 12.00 do 18.00. Co ważne zawieszone jest do odwołania wypożyczanie książek w soboty. Dotyczy to zarówno wypożyczalni dla dorosłych, jak i dla dzieci przy ul. 1 Maka oraz w Chodakowie. Natomiast filia nr 3 przy ul. 154 Sierpnia czynna jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10 do 14.00. W pozostałe dni biblioteka w Boryszewie nie pracuje.

Trzeba też pamiętać o ograniczeniach wynikłych z pandemii. W wypożyczalni konieczna jest maseczka i rękawiczki. Kolejka przy zachowaniu odpowiednich odległości. Obsługa czytelników wyłącznie z kartą biblioteczną. Tylko zwrot możliwy bez karty. Nie ma wolnego dostępu do półek. Trzeba przygotować listę, którą chce się zamówić lub zamówić mailowo.

Do 13 roku życia dzieci mogą wypożyczać wyłącznie pod opieka dorosłych. Powyżej tego wieku samodzielnie. Do odwołania nieczynne czytelnie czasopism, internetowe oraz kącik malucha.

Wypożyczalnia Dla Dorosłych i Młodzieży (ul. 1 Maja 21) -tel. (46) 862 22 65
Oddział Dla Dzieci Nr 1 – tel. (46) 862 46 61 w. 23 oraz Filia nr 2, Oddział Dla Dzieci nr 2 (ul. Chopina 160) tel. (46) 863 26 18, Filia nr 3 (ul. 15 Sierpnia 83) tel. (46) 863 14 65, w godzinach 10.00-14.00.

Warto zapamiętać, że do końca maja nie będą naliczane kary za przetrzymanie książek, gdyż terminy zwrotów zostały automatycznie przedłużone. Bibliotekarze apelują o zwrot pozycji, gdyż każda ze zwróconych książek musi przejść kwarantannę, ą czytelnicy czekają na zamówione pozycje.

– Wiedzieliśmy, że będzie sporo ludzi, ale pierwszego dnia kolejka była aż na ulicę. Podobno do skrzyżowania. Przy jednym wejściu są same zwroty, przy drugim wypożyczenia. Staramy się rekomendować ciekawe pozycje czytelnikom. Wszystko idzie sprawnie, ale czekamy na powrót normalnego wypożyczania – mówią pracownicy sochaczewskiej biblioteki

BN

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz