Biały kruk z Muzeum.

Niemałą gratkę dla miłośników polskiej wojskowości przygotowało Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Jest nim najnowsze wydawnictwo naszego muzeum zatytułowane „Awanse Oficerskie w Wojsku Polskim 1935-1939 „, którego autorami są Ryszard Rybka i Kamil Stepan, jedni z najwybitniejszych polskich specjalistów wojskowości okresu międzywojennego. Licząca 1000 stron pozycja jest dziełem unikatowym, wręcz prekursorskim w polskiej historiografii odnoszącej się do tego okresu.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza zawiera wykaz wszystkich promocji oficerskich chronologicznie według starszeństwa, zaś w obrębie każdego starszeństwa według korpusów osobowych. Spisy sporządzone są osobno za cały okres dla służby stałej i dla rezerwy. Na końcu rozdziału – w identycznym układzie – umieszczone są spisy promocji dla marynarki wojennej.

Z kolei druga część podzielona jest na dwa działy. Pierwszy zawiera spis oficerów rezerwy przemianowanych na oficerów zawodowych. Natomiast druga przyjęcia do rezerwy armii kapelanów wszystkich wyznań. Dodatkowo zamieszczono w niej informacje o dokonanych w opisywanym okresie przyjęciach innych oficerów do rezerwy armii ze starszeństwami sprzed roku 1935. Książkę zamyka część trzecia, w której umieszczono wykazy awansów emerytalnych w polskiej armii w wojsku. Napisanie tak wnikliwej publikacji wymagało od autorów nie tylko olbrzymiej wiedzy, ale i benedyktyńskiej pracy m.in. w szukaniu informacji źródłowych znajdujących się w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Archiwum Straży Granicznej.

Dodajmy, że książkę będzie można zamówić już na początku kwietnia na stronie wydawnictwa na stronie wydawnictwa Tetragon w cenie 120 zł za egzemplarz – każdy zamawiający umieszczony zostanie w książce jako fundator. Natomiast po wprowadzeniu na rynek książka kosztować będzie 180 zł.

Jerzy Szostak

Fot.: MZSiPBnB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz