Biało – Czerwone Flagi i Kamienie Chwały na Trakcie Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r.”..

W najbliższym miesiącu zostanie zrealizowany II etap projektu Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna m.II/18 pułku piechoty : „Biało – Czerwone Flagi i Kamienie Chwały na cmentarzach żołnierzy Bitwy nad Bzurą 1939 r.”.
Projekt jest realizowany w ramach rozbudowy szlaku turystyczno -edukacyjnego Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r., który członkowie Stowarzyszenia MGH II/18 budują od 2013 r., własnym sumptem a także przy wsparciu samorządów i wielu instytucji na terenie powiatu sochaczewskego  W związku z kolejną dotacją otrzymaną od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szlak zostanie rozbudowany o kolejnych 5 obiektów. Nowe maszty i pamiątkowe obelski z informacją o liczbie poległych i pochowanych bohaterach powstaną na cmentarzach wojennych w Dobrzykowie, Kamionie, Mistrzewicach, Kozłowie Biskupim i Rybnie. Razem z poprzednimi działaniami Stowarzyszenia tak oznaczonych będzie już 18 miejsc spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. Projekt ma  zadanie edukacyjne i budowanie postaw patriotycznych poprzez trwałe i godne upamiętnienie bohaterstwa żołnierzy. Ale nie tylko.

Dzięki pozyskanym z ministerstwa środkom, chcemy w czytelny i estetyczny sposób oznaczyć wszystkie cmentarze żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w największej bitwie kampanii jesiennej w Polsce 1939 roku, Bitwie nad Bzurą.  – powiedział nam Jakub Wojewoda, prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. ii/18 pp. Dodatkowo maszty z flagami państwowymi przyczynią się do oznakowania drogi do miejsca pamięci, łatwiejszej lokalizacji cmentarzy i kwater wojennych na cmentarzach parafialnych, które położone są często wśród licznych grobów cywilnych. Flaga będzie widoczna z daleka. Tym samym dotarcie do obiektu będzie znacznie łatwiejsze niż dotychczas. Montaż masztów i zawieszenie na nich flag w okresie całego roku, przyczynia się do częstszej kontroli urzędów gmin nad stanem obiektu. Do dbania i wymiany flag zachęcamy tez społeczność lokalną z terenów gmin. W takie działania włączyli się np uczniowie Szkoły Podstawowej w Giżycach, Brzozowie, druhowie OSP z Bud Starych i Kamiona.  – wyjaśnia Jakub Wojewoda.

Zadanie „Biało – Czerwone Flagi i Kamienie Chwały na cmentarzach żołnierzy Bitwy nad Bzurą 1939 r.”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jakub Wojewoda

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz